A A A

"Bölgede hâlâ üstünlerin hukukunun geçerli olduğunu görüyoruz"

Eklenme : 2017-04-20 18:32

MARDİN - HÜDA PAR GİK üyesi Mahmut Kılınç, annesi vefat eden Yusufi’nin, annesinin taziyesine katılmasına müsaade edilmemesine tepki gösterdi.

İslami kimliğinden ötürü 23 yıldır cezaevinde olan Hayrettin Demir'in, vefat eden annesi Vehbiye Demir’in (75) cenazesine katılmasına müsaade edilmemesi tepkilere neden oldu.

Hayrettin Demir'in, annesinin cenazesine ve taziyesine katılmasına müsaade edilmemesine bir tepki de HÜDA PAR GİK üyesi Mahmut Kılınç’tan geldi.

Vehbiye Demir için Mardin’in Nusaybin ilçesinde kurulan taziye evini ziyaret ederek başsağlığı dileklerinde bulunan Kılınç, kimi uygulamalarda Türkiye’de hâlâ üstünlerin hukukunun geçerli olduğunu söyleyerek uygulamaya tepki gösterdi.

Ağabeyi Hayrettin Demir’in annesinin taziyesine gelebilmesi için gereken tüm başvuruları yaptıklarını ancak buna rağmen bir sonuç alamadıklarını belirten Nurettin Demir, bu konuda yetkililerin hiçbir girişimde bulunmadıklarını belirterek, yaşadıkları çifte standarda tepki gösterdi.

“İnsanın, annesinin taziyesine gelememesi büyük bir acı veriyor”

Türkiye’de halen üstünlerin hukukunun geçerli olduğunu söyleyen HÜDA PAR GİK üyesi Mahmut Kılınç, “İnsanın en acı gününde yakınlarının, bilhassa annesinin taziyesine gelememesi doğrusu daha büyük bir acı veriyor. Oysa Türkiye’de birinci dereceden yakınları vefat eden tutuklu ve hükümlü mahkûmların iki günlük izinle taziyeye gelmeleri kanunla düzenlenmiştir. Maalesef Türkiye’de hâlâ üstünlerin hukukunun geçerli olduğunu görüyoruz.  Ergenekon ve Balyoz davalarından mahkûm olanlara uygulanan üstünlerin hukuku ile bu gibi durumlarda nasıl muamele gördüklerini hep birlikte müşahede ettik.” ifadelerini kullandı. 

“Üstünlerin hukuku değil hukukun üstünlüğü esas alınmalı”

Hayrettin Demir’in İslami kimliğinden dolayı 23 yıldır cezaevinde olduğunu belirten Kılınç, sözlerini şöyle bitirdi:

“Cezasının büyük bir kısmını yatmış biri için annesinin cenazesi ve taziyesine katılmasına müsaade etmemeyi apaçık bir hak ihlali olarak görüyoruz. Bu haksız ve gayri hukuki uygulamanın bir an önce düzeltilmesi için yetkilileri göreve davet ediyoruz.  Yetkililerin, bu konunun takipçisi olmalarını, üstünlerin hukukunu değil hukukun üstünlüğünü esas alarak kanunların herkese eşit bir şekilde uygulamalarını umuyoruz." (Cihat Şayık – İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kaçak sigara ticareti yapan 2 kişi gözaltına alındı

Kaçak sigara ticareti yapan 2 kişi gözaltına alındı

2017-06-22 23:46:46

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 2 araçta yapılan aramada çok sayıda kaçak sigara ele geçirilirken 2 kişide gözaltına alındı.

PKK tarafından kaçırılan öğretmenden haber alınamıyor

PKK tarafından kaçırılan öğretmenden haber alınamıyor

2017-06-22 23:15:53

​Tunceli-Pülümür Karayolu aracı PKK tarafından gasp edilip yakılan öğretmenin bulunması için bölgede aramaların devam ettiği bildirildi.

Yeni Kanun Hükmünde Kararname yayınlandı

Yeni Kanun Hükmünde Kararname yayınlandı

2017-06-22 22:26:47

Yeni Kanun Hükmünde Kararname'de helikopter kazası sonrası önlemler düzenlendi.

TÜM HABERLER

"Kudüs günü emperyalizmle mücadele günüdür"

​Dünya Kudüs Günü dolayısıyla mesaj yayınlayan Hak ve Özgürlükler Platformu, Kudüs Gününün emperyalizmle mücadele günü olduğunu belirtti.

Pazarcılar umudu köylülere bağladı

Ramazan Bayramı’na 2 gün kala Muş Belediye meydanında bayram pazarı kuruldu.

Nusaybin'de yeni konutlar inşa edilene kadar kira yardımı sürecek

​Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşanan yıkım dan sonra Nusaybin'e yapılacak olan konutların inşaatı bitene kadar kira yardımlarının devem edileceği bildirildi.

Kızıltepe'de saat kulesi yapıldı

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde eski Hastane Caddesi kavşağına saat kulesi inşa ettirildi.

Çölyak hastalarına bayram pastası

Gaziantep’te Ramazan Bayramı dolayısıyla çölyak hastalarının tüketebileceği glutensiz malzemelerden kuru pasta yapıldı.
TÜM HABERLER