A A A

"Bölgede hâlâ üstünlerin hukukunun geçerli olduğunu görüyoruz"

Eklenme : 2017-04-20 18:32

MARDİN - HÜDA PAR GİK üyesi Mahmut Kılınç, annesi vefat eden Yusufi’nin, annesinin taziyesine katılmasına müsaade edilmemesine tepki gösterdi.

İslami kimliğinden ötürü 23 yıldır cezaevinde olan Hayrettin Demir'in, vefat eden annesi Vehbiye Demir’in (75) cenazesine katılmasına müsaade edilmemesi tepkilere neden oldu.

Hayrettin Demir'in, annesinin cenazesine ve taziyesine katılmasına müsaade edilmemesine bir tepki de HÜDA PAR GİK üyesi Mahmut Kılınç’tan geldi.

Vehbiye Demir için Mardin’in Nusaybin ilçesinde kurulan taziye evini ziyaret ederek başsağlığı dileklerinde bulunan Kılınç, kimi uygulamalarda Türkiye’de hâlâ üstünlerin hukukunun geçerli olduğunu söyleyerek uygulamaya tepki gösterdi.

Ağabeyi Hayrettin Demir’in annesinin taziyesine gelebilmesi için gereken tüm başvuruları yaptıklarını ancak buna rağmen bir sonuç alamadıklarını belirten Nurettin Demir, bu konuda yetkililerin hiçbir girişimde bulunmadıklarını belirterek, yaşadıkları çifte standarda tepki gösterdi.

“İnsanın, annesinin taziyesine gelememesi büyük bir acı veriyor”

Türkiye’de halen üstünlerin hukukunun geçerli olduğunu söyleyen HÜDA PAR GİK üyesi Mahmut Kılınç, “İnsanın en acı gününde yakınlarının, bilhassa annesinin taziyesine gelememesi doğrusu daha büyük bir acı veriyor. Oysa Türkiye’de birinci dereceden yakınları vefat eden tutuklu ve hükümlü mahkûmların iki günlük izinle taziyeye gelmeleri kanunla düzenlenmiştir. Maalesef Türkiye’de hâlâ üstünlerin hukukunun geçerli olduğunu görüyoruz.  Ergenekon ve Balyoz davalarından mahkûm olanlara uygulanan üstünlerin hukuku ile bu gibi durumlarda nasıl muamele gördüklerini hep birlikte müşahede ettik.” ifadelerini kullandı. 

“Üstünlerin hukuku değil hukukun üstünlüğü esas alınmalı”

Hayrettin Demir’in İslami kimliğinden dolayı 23 yıldır cezaevinde olduğunu belirten Kılınç, sözlerini şöyle bitirdi:

“Cezasının büyük bir kısmını yatmış biri için annesinin cenazesi ve taziyesine katılmasına müsaade etmemeyi apaçık bir hak ihlali olarak görüyoruz. Bu haksız ve gayri hukuki uygulamanın bir an önce düzeltilmesi için yetkilileri göreve davet ediyoruz.  Yetkililerin, bu konunun takipçisi olmalarını, üstünlerin hukukunu değil hukukun üstünlüğünü esas alarak kanunların herkese eşit bir şekilde uygulamalarını umuyoruz." (Cihat Şayık – İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Mardin’de 218 polis açığa alındı

Mardin’de 218 polis açığa alındı

2017-04-27 17:43:49

Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 218 polis, FETÖ ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle açığa alındı.

Akçakale sınırında çatışma sesleri

Akçakale sınırında çatışma sesleri

2017-04-27 17:40:54

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısında yer alan Tel Abyad sınırından PYD'nin havanlı saldırısında bir askerin yaralandığı belirtilirken çatışmanın sürdüğü ifade edildi.

11 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı

11 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı

2017-04-27 17:21:50

Şanlıurfa’da yeğenini öldürme suçundan aranan bir zanlı, yaklaşık 11 yıl sonra İstanbul’da gözaltına alındı.

TÜM HABERLER

"Kur’an-ı Kerim insanın aklına, vicdanına ve gönlüne hitap ediyor

Prof. Dr. Mahmut Kaya, Kur’an-ı Kerim insanın aklına, vicdanına ve gönlüne hitap ettiğine dikkat çekerek Kur’an'ın, insanı bir bütün olarak ele aldığını ifade etti.

Şanlıurfa’da "21’inci Yüzyılda Abdullah Olmak" etkinliği düzenledi

Şanlıurfa’da gençlere yönelik faaliyetleriyle tanınan Yakubiye-Der, gençlere yönelik "21’inci Yüzyılda Abdullah Olmak" isimli etkinlik düzenledi.

Rus savaş gemisi battı

Karadeniz'de Rus savaş gemisi ile canlı hayvan taşıyan bir geminin çarpışması sonucu Rus savaş gemisi battı. Kazada 78 mürettebat tahliye edildi.

DİKA Yönetim Kurulu Mardin’de toplandı

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), Nisan ayı yönetim kurulu toplantısını Mardin’de gerçekleştirdi.

İdlib'de hava saldırısı: 11 ölü

Suriye'nin İdlib şehrinde düzenlenen hava saldırılarında 11 sivil hayatını kaybetti, 20'ye yakın kişi de yaralandı.
TÜM HABERLER
Kod Center