A A A

"Bölgede hâlâ üstünlerin hukukunun geçerli olduğunu görüyoruz"

Eklenme : 2017-04-20 18:32

MARDİN - HÜDA PAR GİK üyesi Mahmut Kılınç, annesi vefat eden Yusufi’nin, annesinin taziyesine katılmasına müsaade edilmemesine tepki gösterdi.

İslami kimliğinden ötürü 23 yıldır cezaevinde olan Hayrettin Demir'in, vefat eden annesi Vehbiye Demir’in (75) cenazesine katılmasına müsaade edilmemesi tepkilere neden oldu.

Hayrettin Demir'in, annesinin cenazesine ve taziyesine katılmasına müsaade edilmemesine bir tepki de HÜDA PAR GİK üyesi Mahmut Kılınç’tan geldi.

Vehbiye Demir için Mardin’in Nusaybin ilçesinde kurulan taziye evini ziyaret ederek başsağlığı dileklerinde bulunan Kılınç, kimi uygulamalarda Türkiye’de hâlâ üstünlerin hukukunun geçerli olduğunu söyleyerek uygulamaya tepki gösterdi.

Ağabeyi Hayrettin Demir’in annesinin taziyesine gelebilmesi için gereken tüm başvuruları yaptıklarını ancak buna rağmen bir sonuç alamadıklarını belirten Nurettin Demir, bu konuda yetkililerin hiçbir girişimde bulunmadıklarını belirterek, yaşadıkları çifte standarda tepki gösterdi.

“İnsanın, annesinin taziyesine gelememesi büyük bir acı veriyor”

Türkiye’de halen üstünlerin hukukunun geçerli olduğunu söyleyen HÜDA PAR GİK üyesi Mahmut Kılınç, “İnsanın en acı gününde yakınlarının, bilhassa annesinin taziyesine gelememesi doğrusu daha büyük bir acı veriyor. Oysa Türkiye’de birinci dereceden yakınları vefat eden tutuklu ve hükümlü mahkûmların iki günlük izinle taziyeye gelmeleri kanunla düzenlenmiştir. Maalesef Türkiye’de hâlâ üstünlerin hukukunun geçerli olduğunu görüyoruz.  Ergenekon ve Balyoz davalarından mahkûm olanlara uygulanan üstünlerin hukuku ile bu gibi durumlarda nasıl muamele gördüklerini hep birlikte müşahede ettik.” ifadelerini kullandı. 

“Üstünlerin hukuku değil hukukun üstünlüğü esas alınmalı”

Hayrettin Demir’in İslami kimliğinden dolayı 23 yıldır cezaevinde olduğunu belirten Kılınç, sözlerini şöyle bitirdi:

“Cezasının büyük bir kısmını yatmış biri için annesinin cenazesi ve taziyesine katılmasına müsaade etmemeyi apaçık bir hak ihlali olarak görüyoruz. Bu haksız ve gayri hukuki uygulamanın bir an önce düzeltilmesi için yetkilileri göreve davet ediyoruz.  Yetkililerin, bu konunun takipçisi olmalarını, üstünlerin hukukunu değil hukukun üstünlüğünü esas alarak kanunların herkese eşit bir şekilde uygulamalarını umuyoruz." (Cihat Şayık – İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Nusaybin'de polis zırhlı aracı devrildi: 3 yaralı

Nusaybin'de polis zırhlı aracı devrildi: 3 yaralı

2017-05-25 00:04:21

Mardin’in Nusaybin ilçesinde İpekyolu'nda devrilen zırhlı araçta bulunan 3 polis, yaralandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması Cizrelileri sevindirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması Cizrelileri sevindirdi

2017-05-24 23:38:23

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TOBB Genel Kurulu'nda Şırnak'ın Cizre ile Hakkari'nin Yüksekova ilçeleriyle ilgili açıklamasını, Cizre'de yaşayan vatandaşlar memnuniyetle karşıladı.

Kaymakam Safitürk Davası ertelendi

Kaymakam Safitürk Davası ertelendi

2017-05-24 23:13:45

Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk'ün katledilmesine ilişkin 15 sanığın yargılandığı davanın duruşması 19 Haziran’a ertelendi.

TÜM HABERLER

Soğuk nedeniyle tırtıllar badem ağaçlarına dadandı

Önceki yıllara göre soğuk havaların uzun sürdüğü Şanlıurfa’da badem ağaçlarına musallat olan tırtıllar, ağaçlara zarar verdi.

Nusaybin Kız İmam Hatip Lisesi'nden resim sergisi

Mardin'in Nusaybin ilçesinde Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından resim sergisi açıldı.

Bismil'deki STK'lardan "Diyarbekir’in Fethi" programına davet

Bismil İslami Sivil Toplum Kuruluşları Platform sözcüsü Mehmet Şerif Aras, Diyarbakır'ın İslam ordusu tarafından fethedilişinin yıl dönümü dolayısıyla düzenleyecekleri konferansa vatandaşları davet etti.

Uluslararası bisiklet turunun ikinci ayağı Batman'da yapıldı

İlki Mardin'de gerçekleşen ‘Uluslararası Medeniyetler Bisiklet Turu’nun ikinci ayağı Batman'da gerçekleştirildi.

Van'da "Anne ve Çocuk Sağlığı Eğitimi" konulu seminer

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından, "Anne ve Çocuk Sağlığı Eğitimi" konulu bir seminer düzenlendi.
TÜM HABERLER
Kod Center