A A A

"Miraç Allah'ın Hz. Muhammed'e bir ikramıdır"

Eklenme : 2017-04-22 14:52

DİYARBAKIR - İttihad'ul Ulema Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şenlik, Allah'ın, en sıkıntılı zamanında Hz. Muhammed'i kendi katına çıkararak, ona ve ümmetine ikramlarda bulunduğunu söyledi.

İttihad'ul Ulema Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şenlik, Hz. Muhammed'in bir gece Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya gittiği ve buradan göğe yükseldiği miraç hadisesinin hikmetleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Miraç hadisesinin İslam tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Şenlik, hayatında en çok bunaldığı, müşriklerin saldırısına maruz kaldığı bir dönemde Allah'ın Hz. Muhammed'i kendi katına çıkardığını söyledi.

Miracın Allah'ın Hz. Peygamber'e bir ikramı ve müjdesi olduğuna değinen Şenlik, "Miraç aynı zamanda Allah'ın ümmetine bir müjdesi ve ikramıdır. Peygamberimiz, eşi Hz. Hatice ve amcası Ebu Talip'i kaybettikten sonra gece gündüz müşriklerin saldırısına uğradı. Onunla alay edildi, horlandı, ondan dolayı çok üzüldü. Tüm musibetlerin Hz. Muhammed'i bunalttığı bir vakitte Allah'ın yardımı geldi. Allah, onu kendi huzuruna çağırarak bütün dert ve sıkıntıların unutturulması için Mescid-i Aksa'ya, oradan da göklere kendi huzuruna çıkardı." dedi.

"Namaz engelleri ve perdeleri kaldırmaktır"

Bu gecede verilmek istenen mesajlarla ilgili Şenlik, şunları söyledi: "Miraçta verilen en önemli mesaj 5 vakit namazdır. Namaz ümmetin miracıdır. Bu vesileyle bu ümmetin ve Müslümanların her darlık ve sıkıntı zamanında tıpkı Hz. Peygamber'in sıkıntı ve darlık dönemlerinde olduğu, Allah'ın ona miracı ikram ettiği gibi müminlerin de miracın hediyesi olan namazla huzur bulmaları ve huzur aramaları gerekiyor. Çünkü namaz Rabbinin huzurunda durmak, doğrudan kendini ona ifade etmek, doğrudan ona bağlanmak, engelleri ve perdeleri kaldırmaktır."

"Hz. Muhammed'in miraçta huzur bulduğu gibi huzur bulmak gerek"

Cemaatle kılınan namazın önemine dikkat çeken Şenlik, vaktine ve erkânına uygun bir şekilde namazı yaymak, namazla huzur aramak ve huzur bulmak gerektiğini belirtti. Yeni neslin namaz konusunda yeteri kadar bilince sahip olmadığını ifade eden Şenlik, namazdan gafil olanların namazının kendilerine fayda vermeyeceğini dile getirdi.

Namazın bilinçli kılınması gerektiğinin altını çizen Şenlik, Hz. Muhammed'in miraçta huzur bulduğu gibi namazda huzur bulmak gerektiğini söyledi.

"Nitekim İslam tarihinde birçok insan darlık vaktinde namaza durdukları zaman huzur bulurlardı." diyen Şenlik, "Hz. Ali'nin bir acısı olduğu zaman namaza durduğunda o acıyı hissetmezdi. Günümüzde namazdan gafil olunduğu için böyle huzursuzluklara mahkûm olunmuştur. Allah, bize Mescid-i Aksa etrafının mübarek olduğunu anlatıyor. Ama şu an Yahudilerin işgali altında, esirdir. Esir olan Mescid-i Aksa'nın bir an evvel kurtulması için bütün Müslümanların üzerinde bir vecibe vardır. Onlar üzerinde Mescid-i Aksa'nın kurtulması en azından farzı kifayedir. Birileri Mescid-i Aksa'yı o esaretten kurtarmışsa bu mesuliyet bütün insanların üzerinden kalkabilir. Ama hiç kimse bunu yapmamış, hâlâ işgal altındaysa bütün Müslümanlar büyük bir vebal altındadır. Bir farzı ihmal etmişlerdir. Eğer Müslümanlar bugün kendi aralarında bir keşmekeşlik, bunalım yaşıyorlarsa bilsinler ki bunun bir sebebi vardır. Bunun sebeplerinden bir tanesi de Mescid-i Aksa'nın işgal altında olmasıdır." ifadelerini kullandı. (M. Sıddık Bilge/M. Hüseyin Temel-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Ümmetin Mescid-i Aksa'ya sahip çıkma zamanı geldi ve geçiyor"

2017-07-20 18:42:35

Siyonist terör rejiminin Mescid-i Aksa'da Müslümanları katledip Harem-i Şerif'i ibadete kapatmasını kınayan Mustazaflar Cemiyeti Gaziantep Şube Başkanı, Müslümanların Mescid-i Aksa'ya sahip çıkma zamanının gelip geçtiğini söyledi.

"Siyonistlerin amacı Mescid-i Aksa'yı parça parça işgal edip yıkmaktır"

2017-07-19 12:38:28

Terör rejimi İsrail'in 3 Müslümanı katledip, Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatmasına tepki gösteren Filistinli akademisyenler, Mescid-i Aksa'nın parça parça edilip, yıkılmak istendiğini belirtiyorlar.

"Müslümanların özgürlüğü Kudüs'ün özgürlüğüne bağlıdır"

2017-07-18 16:57:13

İşgalci İsrail'in Mescid-i Aksa'yı kapatmasına sert tepki gösteren Batman'daki STK temsilcileri, Müslümanların özgürlüğünün Kudüs'ün özgürlüğüne bağlı olduğunu belirttiler.

TÜM HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suud Kralı Selman ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suud Kralı Selman Bin Abdülaziz ile bir araya geldi.

Siyonist işgalciden küstah açıklama: Detektörler kalacak!

Siyonist işgalcilerin sözde Bölgesel İşbirliği Bakanı Tzachi Hanegbi, Mescid-i Aksa'nın etrafına yerleştirilen metal detektörlerinin kaldırılmayacağını açıkladı.

Şırnak'ta bulunan cesedin kimliği belirlendi

Şırnak' bağlı İkizce köyü mevkiinde bulunan ve kime ait olduğu bilinmeyen erkek cesedinin kimliği Adli Tıptan gelen rapor doğrultusunda belirlendi.

Şifa kaynağı dut pekmezi

Anadolu’nun dört bir yanında farklı yöntemlerle yapılan ve içerdiği vitaminlerden dolayı birçok hastalığa şifa olan dut pekmezinin üretimine Bingöl'de başlandı.

Kalp krizi geçiren ŞÜ Rektörü Nas hayatını kaybetti

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas, geçirdiği kalp krizi sonrası kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
TÜM HABERLER