A A A

Almanya İncirlik’e alternatif üs arayışında

Eklenme : 2017-05-18 09:33

HABER MRK - Türkiye ile Almanya arasında İncirlik yüzünden yaşanan kriz üzerine Berlin yeni üs arayışını hızlandırdı. Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’ın hafta sonu konuyla ilgili Ürdün’de temaslarda bulunacağı bildirildi.

Almanya İncirlik’e alternatif üs arayışında

Türkiye'nin Alman milletvekillerinin İncirlik'i ziyaretine izin vermemesi üzerine Berlin, Alman askerlerinin konuşlandırılabileceği yeni üs olasılıklarını araştırıyor. Bu çerçevede, Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'ın hafta sonu Ürdün'ü ziyaret edeceği bildirildi.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili bakan von der Leyen, Çarşamba günü Berlin'de yaptığı açıklamada "Ürdün'de bir yandan yerinde incelemelerde bulunurken diğer yandan da Kral Abdullah ile görüşeceğim. Bu konuyu ele alacağımız, yapılması gereken ilk görüşme olacak.” dedi. Von der Leyen, federal Alman Meclisi'nin Savunma Komisyonu'nda konuyla ilgili oturumun ardından yaptığı açıklamada, salı günü incelemelerde bulunacak bir heyetin Ürdün'e gittiğini söyledi.

Savunma Bakanı von der Leyen Alman askerlerinin konuşlanabileceği diğer bir yer olarak Kıbrıs'ın da seçenekler arasında bulunduğunu dile getirdi. İncirlik Hava Üssü'ne alternatif olabilecek kimi üsslerin ise Amman-Ürdün, Akrotiri-Kıbrıs, Dhekalia-Kıbrıs, Camp Doha-Kuveyt olduğu ileri sürüldü.

Von der Leyen, ancak Alman askerlerinin İncirlik'te göreve devam etmesi konusunda "Türk hükümeti ile hâlâ görüşmelerin sürdüğüne dikkat çekmek istediğini” vurgulayarak, önümüzdeki hafta görüşmelerin sonucuna ilişkin federal meclise bilgi verileceğini de sözlerine ekledi.

Türkiye'nin, Adana'daki İncirlik hava üssünde uluslararası koalisyonda görev yapan federal ordu askerlerinin Alman milletvekilleri tarafından ziyaret edilmesine izin vermedi. 

Alman Federal Meclisi tarafından Ermeni soykırım tasarısının kabul edilmesinin ardından da Türkiye Alman vekillerin İncirlik'teki askerleri ziyaretine uzun süre izin vermemişti. Kriz, Alman Federal Meclisi Savunma Komisyonu'ndan bir heyete geçen sonbaharda ziyaret izni verilmesiyle aşılmıştı. İncirlik'teki Alman birliğinde yaklaşık 260 asker bulunuyor.

Darbecilerle ilişkide oldukları tespit edilen subayları Türkiye iade etmeyen Almanya, çok sayıda FETÖ yargı mensubunu da ülkesinde barındırıyor. Bunların başında Zekeriya Öz ve Celal Kara geliyor. Her iki isim için Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, “Kesinlikle iade söz konusu olmayacaktır.” demişti. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kuzey Kore'den bir balistik füze denemesi daha

Kuzey Kore'den bir balistik füze denemesi daha

2017-05-29 13:24:42

Kuzey Kore bir kez daha orta menzilli balistik füze denemesi yaptı. Denemeye sert tepki gösteren Japonya, Kuzey Kore'ye daha fazla müsamaha gösterilmeyeceğini açıkladı.

Eski Yunanistan Başbakanı Miçotakis öldü

Eski Yunanistan Başbakanı Miçotakis öldü

2017-05-29 08:08:07

Yunanistan'ın eski başbakanlarından olan Konstantin Miçotakis öldü.

ABD'de Müslüman kadınlara saldırı: 2 kişi katledildi

ABD'de Müslüman kadınlara saldırı: 2 kişi katledildi

2017-05-28 11:04:06

ABD'de ırkçı bir İslam düşmanı, trendeki biri Müslüman diğeri siyahi kadına saldırdı. Olayda, kadınları koruyan 2 kişi hayatını kaybetti.

TÜM HABERLER

İlkokul öğrencilerinden "İstanbul’un Fethi 1453" tiyatro gösterisi

Elazığ İsmet Paşa İlkokulu öğrencileri İstanbul’un Fethi'ni konu alan bir tiyatro sergiledi.

Bingöl Üniversitesi yeni bölümlerine 510 öğrenci kontenjanı verildi

Bingöl Üniversitesinde açılan yeni bölümlerine, YÖK tarafından 510 öğrenci kontenjanı verildi.

Manisa'da zehirlenen askerlerden 11'i daha taburcu edildi

Manisa'da 1.Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında bir çeşit zehirlenme geçiren askerlerden 11'i daha taburcu edildi.

Van mevsim çiçekleriyle renklendi

Van Büyükşehir Belediyesi, yeşil bir kent için refüjlere ve park alanlarına mevsim çiçekleri ekti.

Van’da ASM’ye giren hırsızlar yakalandı

Van’ın İpekyolu ilçesinde bulunan 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'ne (ASM) hırsızlık amacı ile giren 3 kişi yakalandı.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center