A A A

Diyarbakırlılardan defileye sert tepki

Eklenme : 2017-05-19 16:59

DİYARBAKIR - Diyarbakır Muazzez Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından kız öğrencilere giydirilen uygunsuz kıyafetlerle düzenlenen defileye vatandaşlar sert tepki gösterdi.

Diyarbakırlılardan defileye sert tepki

Diyarbakır Muazzez Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından onlarca sahabenin medfun olduğu merkez Sur ilçesinde kız öğrencilere giydirilen uygunsuz kıyafetlere Diyarbakır halkı sert tepki gösterdi.

Diyarbakırlılar, Sur ilçesinde bulunan tarihi Cemil Paşa Konağı'nda düzenlenen kıyafet ve saç tasarım defilesinin ilim ve sahabeler şehrine yakışmadığını söylediler.

Son yıllarda eğitim-öğretim döneminin sonlarında; "bahar şenlikleri", "mezuniyet geceleri", "yılsonu etkinlikleri" isimleriyle düzenlenen programların çoğalması dikkat çekiyor. Bu programlar çoğu zaman toplum kültürünün reddettiği görüntülere de sahne oluyor.

Geçmiş yıllarda yoğunluklu olarak üniversitelerde düzenlenen etkinlikler, son dönemlerde İlkokul, ortaokul ve liselerde de organize edilmeye başlandı.

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN) düzenlenen bir defilede de küçük kız çocukları, uygun olmayan kıyafetler giyinmiş genç kızlarla birlikte gösteri yapmış ve bu kentteki sivil toplum kuruluşları tarafından eleştirilmişti.

Yapılan defileye sert tepki gösteren Mürşit Demir, "Son derece tepkiliyim, orada o kadar sahabe yatıyor. Bu manzara Diyarbakır'a yakışmıyor. Devlet ve büyüklerimizden oralara sahip çıkmasını, kardeşlerimizi ve bacılarımızı öyle şeylerde korumak istiyoruz." dedi.

Bu tür programların Diyarbakır'a yakışmadığını söyleyen M. Zait Genç Diyarbakır'ın bu tür definelerle, hırsızlıkla anılmasını istemediklerini, ilim şehriyle anılması gerektiğini belirtti.

Erdal Ulukanoğlu ve Hamit kılıç Uygun olduğunu düşündüklerini, İslamiyet'e göre yapılması gerektiğini ve kabul edilebilir bir şey olmadığını ifade ettiler.  

Keleş Yiğit de "Yapmamamız lazım, kim yapmışsa ayıp etmiş inşallah bir daha olmaz. Diyarbakır Peygamberleriyle sahabeleriyle İslamiyet'iyle güzellikleriyle fethiyle bu tür şeylere anılması lazımdır." dedi. (Emrah Deniz, M. Hüseyin Temel-İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Eğer bir olmazsak kanımızı akıtarak para kazanmaya devam edecekler"

2017-05-30 01:08:11

Batman’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, ABD’nin silah satışlarıyla ilgili, "Eğer bir olmazsak kanımızı akıtarak para kazanmaya devam edecekler" dedi.

Balkondan düşen çocuk hayatını kaybetti

Balkondan düşen çocuk hayatını kaybetti

2017-05-30 00:30:12

Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde balkondan düşen bir yaşındaki çocuk hayatını kaybetti.

Gaziantep'te 8 kişi FETÖ’den tutuklandı

Gaziantep'te 8 kişi FETÖ’den tutuklandı

2017-05-30 00:14:18

Gaziantep'te FETÖ’nün emniyet yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 10 kişiden 8'i tutuklandı.

TÜM HABERLER

İlkokul öğrencilerinden "İstanbul’un Fethi 1453" tiyatro gösterisi

Elazığ İsmet Paşa İlkokulu öğrencileri İstanbul’un Fethi'ni konu alan bir tiyatro sergiledi.

Bingöl Üniversitesi yeni bölümlerine 510 öğrenci kontenjanı verildi

Bingöl Üniversitesinde açılan yeni bölümlerine, YÖK tarafından 510 öğrenci kontenjanı verildi.

Manisa'da zehirlenen askerlerden 11'i daha taburcu edildi

Manisa'da 1.Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında bir çeşit zehirlenme geçiren askerlerden 11'i daha taburcu edildi.

Van mevsim çiçekleriyle renklendi

Van Büyükşehir Belediyesi, yeşil bir kent için refüjlere ve park alanlarına mevsim çiçekleri ekti.

Van’da ASM’ye giren hırsızlar yakalandı

Van’ın İpekyolu ilçesinde bulunan 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'ne (ASM) hırsızlık amacı ile giren 3 kişi yakalandı.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center