A A A

Diyarbakırlılardan defileye sert tepki

Eklenme : 2017-05-19 16:59

DİYARBAKIR - Diyarbakır Muazzez Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından kız öğrencilere giydirilen uygunsuz kıyafetlerle düzenlenen defileye vatandaşlar sert tepki gösterdi.

Diyarbakırlılardan defileye sert tepki

Diyarbakır Muazzez Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından onlarca sahabenin medfun olduğu merkez Sur ilçesinde kız öğrencilere giydirilen uygunsuz kıyafetlere Diyarbakır halkı sert tepki gösterdi.

Diyarbakırlılar, Sur ilçesinde bulunan tarihi Cemil Paşa Konağı'nda düzenlenen kıyafet ve saç tasarım defilesinin ilim ve sahabeler şehrine yakışmadığını söylediler.

Son yıllarda eğitim-öğretim döneminin sonlarında; "bahar şenlikleri", "mezuniyet geceleri", "yılsonu etkinlikleri" isimleriyle düzenlenen programların çoğalması dikkat çekiyor. Bu programlar çoğu zaman toplum kültürünün reddettiği görüntülere de sahne oluyor.

Geçmiş yıllarda yoğunluklu olarak üniversitelerde düzenlenen etkinlikler, son dönemlerde İlkokul, ortaokul ve liselerde de organize edilmeye başlandı.

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN) düzenlenen bir defilede de küçük kız çocukları, uygun olmayan kıyafetler giyinmiş genç kızlarla birlikte gösteri yapmış ve bu kentteki sivil toplum kuruluşları tarafından eleştirilmişti.

Yapılan defileye sert tepki gösteren Mürşit Demir, "Son derece tepkiliyim, orada o kadar sahabe yatıyor. Bu manzara Diyarbakır'a yakışmıyor. Devlet ve büyüklerimizden oralara sahip çıkmasını, kardeşlerimizi ve bacılarımızı öyle şeylerde korumak istiyoruz." dedi.

Bu tür programların Diyarbakır'a yakışmadığını söyleyen M. Zait Genç Diyarbakır'ın bu tür definelerle, hırsızlıkla anılmasını istemediklerini, ilim şehriyle anılması gerektiğini belirtti.

Erdal Ulukanoğlu ve Hamit kılıç Uygun olduğunu düşündüklerini, İslamiyet'e göre yapılması gerektiğini ve kabul edilebilir bir şey olmadığını ifade ettiler.

Keleş Yiğit de "Yapmamamız lazım, kim yapmışsa ayıp etmiş inşallah bir daha olmaz. Diyarbakır Peygamberleriyle sahabeleriyle İslamiyet'iyle güzellikleriyle fethiyle bu tür şeylere anılması lazımdır." dedi. (Emrah Deniz, M. Hüseyin Temel-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Mezarlıkta terk edilmiş bebek bulundu

Mezarlıkta terk edilmiş bebek bulundu

2017-07-27 11:39:36

Mardin'de kabir ziyaretine giden vatandaşlar, çöp yığınları arasında 3 aylık bir bebek buldular.

Katı yakıtlar istatistikleri açıklandı

Katı yakıtlar istatistikleri açıklandı

2017-07-27 11:24:36

TÜİK, bu yılın Mayıs ayına ait katı yakıtlar istatistiklerini açıkladı. Buna göre, en fazla üretim ve teslimat linyitte gerçekleşti.

Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı

Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı

2017-07-27 11:16:57

Mardin'in Nusaybin ilçesi kırsalındaki 3 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

TÜM HABERLER

Batı Akdeniz için fırtına uyarısı

​Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Batı Akdeniz'in batısı için öğle saatlerinden itibaren fırtına uyarısında bulundu.

Çalınan 2'nci motosikletini de kendi çabalarıyla buldu

​Batman'da bir kişi, çalınan 2'nci motosikletini de uzun uğraşlar sonucu kendi çabalarıyla buldu.

Valilikten yanan 27 binaya ilişkin açıklama

​Çankırı'nın Yapraklı ilçesinde çıkan yangınla ilgili valilikten yapılan açıklamada, 27 binanın tamamen yandığı bildirildi.

"Kudüs ve Mescid-i Aksa direnişi tüm ümmetin direnişidir"

​İstanbul-Bahçelievler Dayanışma Platformu tarafından Siyonist işgalcilerin, Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini protesto etmek için basın açıklaması düzenlendi.

"Çarpık kentleşme nedeniyle Bitlis'in simgesi beş minare görünmüyor"

​Bitlis'te çarpık kentleşmeye dikkat çeken Vali İsmail Ustaoğlu, plansız yapıların oluşturduğu görüntü kirliliği nedeniyle beş minarenin görülmediğini bu durumun kendisini derinden üzdüğünü söyledi.
TÜM HABERLER