A A A

"15 Temmuz darbe girişimi Batı destekli yaşandı"

Eklenme : 2017-07-11 13:00

DİYARBAKIR - Anadolu Gençlik Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahman Ergin, 15 Temmuz darbe girişiminin Batı desteğiyle gerçekleştirildiğini belirtti.

Anadolu Gençlik Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahman Ergin, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Batı ülkelerinin, diğer İslam ülkelerinde meydana getirdiği parçalanmışlığın bir benzerini Türkiye'de FETÖ eliyle gerçekleştirmeye çalıştığını belirten Ergin, bu darbe girişiminin herhangi bir siyasi parti veya gruba değil, halkın tamamına yönelik olduğunu söyledi.

Ergin, "Etrafımızdaki Müslüman ülkelerin durumunun halinin perişanlığının vaziyeti neyse aynısını Türkiye'de icra etmek, İsrail'e bir lokma haline gelmesine zemin hazırlamak gibi bir gaye üstlendiğini darbe esnasındaki hal ve hareketlerden çok net bir şekilde görebiliyoruz." dedi.

Kalkışmanın püskürtülmesinde inançlı insanların büyük emeği olduğunu dile getiren Ergin, şunları söyledi: "İnsanlardaki o inanç, o iman, o dini değerlere, İslami değerlere bağlılık neticesinde bu darbe püskürtülmüştür. Burada Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakanın da insanları darbeye karşı direnmeye teşvik etmesi çok önemli bir dönüm noktasına sebebiyet vermiştir. Darbenin püskürtülmesinde İslami camianın çok büyük bir emeği, katkısı olmuştur. Aynı zamanda toplumun, hiç de bir araya gelmeyecek insanların dahi darbe karşısında bir araya gelip, darbeyi püskürtmesine sebep olabilecek bir misyon üstlendiklerini de görmüş olduk. Bir anlamda hain darbeye karşı farklı düşünen, farklı fikirlerde olan insanlar dahi bir araya gelebildiler. Onun da bir anlamda katkısı, vesilesi oldu, onu da göz ardı etmemek gerekiyor. Yani millete karşı yapılmış olan bir saldırıyı millet bir bütün olarak püskürtmüş oldu."

Darbe girişiminin Batı destekli olduğuna vurgu yapan Ergin, Türkiye'nin bu tür devletlerle ilişkilerini gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti.

Batı ülkelerinin çıkarları bittiğinde karşısındaki devleti paramparça etmekten çekinmediğine değinen Ergin, "Bu darbenin planlayıcıları bellidir. Batılı devletlerin, İncirlik Üssü'nün de o dönem üstlendiği misyon ortadadır. Örgütün elebaşının hangi ülkede olduğu, hangi ülkenin kanatları altında hâlâ hayatını devam ettirdiği, barındırdığı net bir şekilde ortadadır. Batılı devletlerle münasebetlerini gözden geçirmesi gerekiyor. Bir söz var, 'Domuzdan post, gâvurdan dost olmaz.' diye. Erbakan Hocamız bunu sık dile getirirdi. Onların dostlukları tamamen kendi çıkarları doğrultusundadır. Çıkarları bittiği an dostlukları da biter ve ülkenizi özellikle paramparça etmekten zerre kadar imtina etmezler. Bunun örneğini Irak'ta, Suriye'de, Libya'da, birçok Müslüman ülkenin parçalanmışlığında, Filistin'de net bir şekilde görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bu devletlere karşı tedbir almasının, bu tarz örgütlemelere olan desteklerin önünü keseceğini belirten Ergin, İslam ülkelerinin her alanda birliktelik kurabileceği bir proje için çalışılması gerektiğini vurgulayarak, "Asla Batılı ülkelere güvenemeyiz. Bizi, fırsatını buldukları zamanda sırtımızdan hançerleyebilecek bir potansiyelleri vardır." şeklinde konuştu. (Abdurrahman Tetik - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

2017-08-17 16:52:59

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

"Kurban ve hac bir iyilik sevap yoludur"

2017-08-12 17:20:53

Kurban ve hac ibadetiyle ilgili âlimler, gücü yeten bütün Müslümanların bu ibadetleri yerine getirmesi gerektiğini belirtiyor.

"Kurban teslimiyetin sembolüdür"

2017-08-11 18:13:52

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla kurban ibadetinin önemini anlatan âlimler, kurbanla verilmek istenen mesajın evrensel olduğunu söylediler.

TÜM HABERLER

Maçka İlçe Jandarma Komutanı gözaltına alındı

Trabzon'un Maçka ilçesinde FETÖ'ye yönelik operasyonda İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Zabit Zengin gözaltına alındı.

Bingöl'de silah ve mühimmat ele geçirildi

Bingöl'de PKK'ye yönelik gerçekleştirilen operasyon sonucunda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Ağrı polisinden bayram öncesi sahte para uyarısı

Ağrı Emniyet Müdürlüğü, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde "sahte para, dolandırıcılık, yankesicilik ve hırsızlık" konularında uyarılarda bulundu.

"Malazgirt olmasaydı Çanakkale de olmazdı"

26 Ağustos Malazgirt Zaferi'nin 946'ıncı yıl dönümü kutlamaları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, ‘Eğer Malazgirt olmasaydı Çanakkale de olmazdı.’ dedi.

İnşaatta çıkan yangında 3 işçi mahsur kaldı

Kahramanmaraş’ta 8 katlı bir inşaatta çıkan yangında 3 işçi mahsur kaldı.
TÜM HABERLER