A A A

Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -12

Eklenme : 2017-07-16 14:01

HABER MERKEZİ - 15 Temmuz gecesi darbeci askerlerin 15 kurşun ile aracının içinde şehid edilen Şirin Diril’in ailesi, oğullarının Allah için sokağa çıktığını ve bu uğurda şehid olduğunu dile getirdi.

Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -12

15 Temmuz ABD destekli darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçti. 249 kişinin şehid olduğu ve 2 bin 196 kişinin de yaralandığı o geceye dair konuşan şehid aileleri, acılarının ilk günkü gibi taze olduğunu, bununla beraber şehitlerin ardından gururlu olduklarını dile getiriyorlar.

O gece çocuklarının sadece Allah için sokağa çıktığını ve bu uğurda da şehid olduğunu vurgulayan Şirin Diril'in ailesi, 15 Temmuz'u unutmayacaklarını belirttiler.

Henüz 2 yaşında iken ailesi ile birlikte yaklaşık 30 yıl önce Batman’dan Gaziantep'e göç eden Şirin Diril, ailesinin geçimine katkı sağlamak için ortaokulu bitirdikten sonra askerliğinin ardından, ilk olarak İzmir'e ardından da İstanbul'a gitti. İstanbul'da yaklaşık 2 yıl bir lokantada çalışan Diril, daha sonra ise bir servis aracı alarak servisçilik yapmaya başladı.

15 Temmuz gecesi mesaisi sona eren Diril, eve dönerken darbe girişimi yaşandığını öğrendi. Diril, ezan ve sela seslerini duyar duymaz abdestini aldıktan sonra aracına binerek sokağa çıktı ve darbeci askerlere karşı direnirken 15 kurşun ile aracının içerisinde vurularak şehid edildi.

15 Temmuz ABD destekli FETÖ darbe girişiminin yaşandığı gece, sokaklara çıkıp direnlerden ve bu uğurda canlarını feda edenlerden biri olan 30 yaşındaki Şirin Diril'in ailesi, o gün yaşadıklarını İLKHA'ya anlattı.

Şirin Diril'in hüzünlü annesi Münevver Diril, kimsenin oğlunu zorla sokağa çıkarmadığını, kendi rızası ile Allah için sokağa çıktığını ve bu uğurda da şehid olduğunu söyledi.

Oğlunun şehid olmasının gururunu yaşadığını söyleyen anne Diril, "Oğlum burada bizim yanımızda kalıyordu. Sonra çalışmak için İzmir'e gitti. İzmir'den İstanbul'a gitti. 6 yıldır da İstanbul'da çalışıyordu. Önce bir lokantada çalışıyordu. Daha sonra bir araba aldı. Servisçilik yapıyordu. Oğlum kimseye zarar vermedi. Allah'a çok şükürler olsun. Kaderi böyleydi." dedi.

"Şirin şehit olmuş dediler…" 

"Benim oğlum o gece Allah için sokağa çıktı." diyen anne Diril, "İnsanların telefonla irtibatı kopmasın diye Telekom binasını korumaya gitmiş. Darbecilerin o binaya girmesine izin vermemişler. Orada da şehid ettiler. Benim oğlum Allah için sokağa çıktı. Oğlumun her hangi bir kimse ile düşmanlığı yoktu. Arabasıyla o binayı korumaya gitmişti. Ne yapayım onu öldürdüler. Ben Bursa'daydım. Torunumda Ankara'da askerdi. İzne geldiği için benim yanıma gelmişti. Dışarı çıkmıştı. Geldiğinde 'nene darbe var' dedi. 'Ben de oğlum ne darbesi var' dedim. Ankara'da darbe olduğunu söyledi. Hemen televizyonu açtım. Fakat ben çok fazla dayanamadığım için televizyona bakamadım. Torunum da 'benim tekrar gitmem lazım.' dedi. Ben torunumun başına bir şey gelir diye korktum, dua ettim. Ama sanki ben ateşlerin içine düştüm. Kızım 'anne bir duş al' dedi. Ben de 'kızım benim ateşim yoktur' dedim. Sabah saat 08.00 gibiydi. Oğlum bana telefon etti. 'Anne, Şirin yaralanmış, şu an yoğun bakımda' dedi. Ben de 'oğlum Şirin İstanbul'dadır, Ankara'da ne işi var' dedim. Bana 'anne İstanbul'da da darbe var' dedi. Ben diğer kızımı aradım, 'İstanbul'a gidelim' dedim. Biz daha yola çıkmamıştık, telefon ettiler, 'Şirin şehit olmuş' dediler." ifadelerini kullandı.

"Oğlumun yüzü çok güzeldi ve pırıl pırıl parlıyordu"

Oğlu şehit olduğunda yüzünün çok güzel olduğunu, pırıl pırıl parladığını belirten Diril, "FETÖ'de diğer terör örgütleri de hepsi birdir. Benim oğlum şehit oldu. Ama bir benim oğlum gitmedi ve benim çok oğlum şehit oldu. Yine de Allah'a hamdolsun. Biz Müslümanız, Hz Muhammed'in dinindeyiz. Biz ne FETÖ'cüyüz ne de diğer terör örgütlerindeyiz. Allah kimseyi doğru yoldan ayırmasın. Oğlum şehid olduğunda yüzünü bana göstermediler. Her halde yüzü yaralıdır diye göstermiyorlar sandım. Sonra baktım ki oğlumun yüzü çok güzeldi ve pırıl pırıl parlıyordu." diye konuştu.

"Darbeciler binaya girmesinler diye arabası ile panzerin önünü kapatmış"

Şirin Diril'in ağabeyi Şerif Diril ise FETÖ ile beraber bu darbenin içinde Amerika, İsrail ve Almanya'nın olduğunu belirtti.

Kardeşi Şirin'in kendi halinde bir genç olduğunu ifade eden Diril, "Şirin daha gençti, 30 yaşındaydı. Evli bile değildi. Kendi halinde bir gençti. Çok sevimli biriydi. Kimseyi üzmez, kırmaz, eli açık, cömert biriydi. Kendisine, arkadaşlarına, akrabalarına sahip çıkardı. Kendi halinde bir insandı. 6 yıldır İstanbul'daydı. İstanbul'da kendisine servis aldık. Servisçilik yapıyordu. Darbe gecesi Telekom binasının ele geçirildiğini öğrenince tek başına direk oraya gitmiş. Darbeciler binaya girmesinler diye arabası ile panzerin önünü kapatmış. Zaten binadan kendisine ateş açılmış. Arabasının içerisinde vefat etmiş. Biz de ertesi sabah şehid olduğunu öğrendik." dedi.

Diril, "Darbe gecesi biz evdeydik. Haberleri izliyorduk. Saat 21.00 gibi her hangi bir şey yoktu. Sabah kalktık, bize telefon geldi. Şirin'in arabasının plakasını söylediler. 'Sürücüsü yaralıdır, şu anda yoğun bakımda' dediler. Biz Antep'te oturduğumuz için İstanbul'da kardeşim ve akrabalarımız var. Onları telefonla aradım. Şirin'in yaralı olduğunu söyledim. Hastaneye gittiklerinde zaten şehid olmuştu. Bizi aradılar ve şehid olduğunu söylediler." ifadelerini kullandı.

"Bütün millet Allah için sokağa çıktı"

"Tabi ki candan can gidiyor, kardeş ciğerdir. Kardeş demek can demektir." diyen Diril, "Bizim için çok büyük bir acı oldu. Allah kimseye bu acıyı yaşatmasın. Millet Allah'ın izniyle sokağa çıkarak onlara fırsat vermedi. Sokağı boş bırakmadılar. Şehit verildi. Ama çok şükür ülkede elden gitmedi. Kardeşimiz de Allah için sokağa çıktı. Bütün millet zaten Allah için sokağa çıktı. Allah için çıkmayanlar zaten o gece evdeydiler. O gece sokağa çıkan bütün kardeşlerimiz Kur'an- Kerim ve bu ülke elden gitmesin diye çıktı. FETÖ ile beraber bu darbeyi yaptılar. Bu darbenin içinde Amerika da İsrail de Almanya da var." şeklinde konuştu.

İstanbul'da çalıştığı için bazen yanında kaldığı kız kardeşi Ayşe Çapkın da ağabeyinin her Müslüman gibi İslam'a çok düşkün olduğunu belirterek, kardeşinin şehid olacağı hafta çok mutlu olduğunu ve o hafta bir başka olduğunu söyledi.

Ağabeyinin çocukları çok sevdiğini belirten Çapkın, "Şirin çok neşe dolu bir insandı. Hayatında hangi zorluklarla karşılaşırsa karşılaşsın sürekli hep mutluydu. Hayatını güzel yaşardı. Çocukları çok severdi. Onlarla oynar, eğlenirdi. Yani çocuk ruhluydu.  Ben İstanbul'da oturuyorum. Şirin ağabeyim bir gün telefon açtı. 3 sene boyunca İzmir'de kaldı. İzmir'de iş olmadığı için de İstanbul'a gelmek istediğini söyledi. Ben de gelmesini, burada iş bulabileceğini söyledim. Burada bir süre lokantada çalıştı. Daha sonra ise kendine bir servis aldı. İşini çok severek yapardı." dedi.

"Sanki böyle kanatları vardı uçuyordu"

Çapkın, "İbadetlerini hep yerine getiriyordu. Gözü çok pekti. Hiçbir şeyden de korkmazdı. Haksızlığa gelmezdi. Ben ve diğer kız kardeşim vardı. İkimiz arasında gidip geliyordu. Zaten şehid olamadan kısa bir süre önce ilk defa kendine bir ev tutmuştu. Şehit olmadan birkaç gün önce beni zorla evine götürdü. 'Evimde benim çayımı içeceksin' dedi. O gece evine gittik, kendisine misafir olduk. O hafta çok mutluydu. Sanki böyle kanatları vardı, uçuyordu. O hafta bir başkaydı." ifadelerini kullandı.

"Ezanlar, selalar okunduktan sonra kardeşim yerinde duramadı, kendini feda etti"

Ezanlar, selalar okunduktan sonra kardeşinin yerinde duramadığını belirten Çapkın, "Darbe gecesi biz Şirin'i aradık. Eşim kendisine 'Şirin sen eve ulaştın mı?' dedi. Ulaştım, ama ben köprüyü geçer geçmez kapattılar. Bu hainler ne istiyor bilmiyorum.' Cumhurbaşkanımız daha konuşmamıştı. Ezanlar, selalar okunduktan sonra kardeşim yerinde duramadı, kendini feda etti." diye konuştu.

"Bir Şirin gider ama yerine binlerce Şirin gelir"

"O gece zaten hiç uyuyamadık. Kıyamet gibi bir geceydi." diyerek son sözlerini dile getiren Ayşe Çapkın, "Çocuklar çok korktu. Sabah ağabeyim telefon açtı. Şirin'in yaralı olduğunu söyledi. Ben hemen ağladım. Eşim bana kızarak 'sen hep ağlıyorsun' dedi. 'Şirin'e bir şey oldu' dedim. Eşim hastaneye gitti. Sonra Şirin'in şehid olduğunu öğrendik. FETÖ gibileri hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır. Allah'a çok şükür ağabeyim şehid oldu. Bu bir sene içerisinde akrabalarımız ve çevremiz çocuklarının ismini hep Şirin koydular. Bunlar hiçbir zaman için asla İslam'ı yıkamayacaklar. Bir Şirin gider ama yerine binlerce Şirin gelir." (İbrahim Koçyiğit - İLKHA)



Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -11
Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -11

15 Temmuz ABD destekli darbe girişimine direnirken Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde şehid edilen Alper Kaymakçı’nın ailesi, oğullarının sürekli şehadeti istediğini ve Allah’ın ona şehadeti nasip ettiğini söylediler....

Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -10
Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -10

15 Temmuz kahramanlarından öne çıkan iki ismi hiç şüphesiz Şerife Boz ve Metin Doğan'dı. Kullandığı kamyon ile darbeye direnenleri meydanlara taşıyan Şerife Hanım ile tankların önüne yatan Doğan, o geceyi anlattı....

Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -9
Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -9

15 Temmuz gecesinin ikinci Çanakkale olduğunu vurgulayan AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, o gece yaşananları İLKHA'ya anlatırken, önemli değerlendirmelerde bulundu....

Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -8
Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -8

15 Temmuz darbe girişiminde meydanlara ilk çıkaranlardan biri olan HÜDA PAR İstanbul İl Başkanı Erdal Elibüyük, o gece yaşananları anlattı....

Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -7
Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -7

15 Temmuz Derneği Genel Başkanı Abdurrahman Tarık Şebik, 15 Temmuz’un ne yakından ne uzaktan hiçbir şekilde yerli bir olay olmadığını söyledi....

Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -6
Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -6

15 Temmuz ABD destekli darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı önünde göğsüne aldığı kurşunla yaralanan Devrim Nazlıca, o gece yaşadıklarını İLKHA'ya anlattı....

Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -5
Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -5

ABD destekli 15 Temmuz darbe girişimindeki katliamların tanıkları, anlattıklarıyla, o acı dolu geceyi yeniden yaşatıyor....

Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -4
Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -4

15 Temmuz 2016'da yaşanan darbe girişimi 248 canın hayatına mal olurken, 2 bin 196 kişi de yaralanmıştı. Canlarını feda edenlerin yanı sıra darbecilere, akıttıkları kanla dur diyen gaziler de farklı hayat hikâyeleriyle öne çıktı....

Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -3
Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -3

15 Temmuz ABD destekli darbe girişiminin birinci yılında İLKHA mikrofonlarına konuşan şehid aileleri, o gece yaşadıklarını unutamadıklarını ve acılarının hâlâ taze olduğunu dile getiriyor....

Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -2
Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -2

15 Temmuz ABD destekli darbe girişiminin birinci yılında, o gece yaşananları anlatan şehid aileleri; çocuklarının, eşlerinin, babalarının işgale karşı, Müslüman halkın geleceği için sokağa çıktıklarına vurgu yapıyor....

Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -1
Tanıkların dilinden 15 Temmuz direnişi -1

Türkiye tarihinde yeni bir milat olan 15 Temmuz'un üzerinden bir yıl geçti. Unutulmaz acıların yaşandığı o gece, gelecek nesillere örnek olacak bir millet direnişi sergilendi. Bu direnişin sancaktarlarından biri de hiç şüphesiz Mehmet Ali Kılıç'tı....

Birinci yılında '15 Temmuz Milleti'nin direnişi
Birinci yılında '15 Temmuz Milleti'nin direnişi

Takvim yaprakları 15 Temmuz'a doğru evrilirken, imanlı bir milletin birinci yılına giren destansı direnişi de tekrar hafızalarda canlanmaya, film şeridi gibi gözler önüne gelmeye başladı....

15 Temmuz'dan sonra neler yaşandı
15 Temmuz'dan sonra neler yaşandı

Halkın büyük bedeller ödeyerek akamete uğrattığı ABD destekli 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası yaşananlar, bir anlamda işgal girişimi olan o günün sene-i devriyesinde İLKHA editörleri tarafından derlendi....

15 Temmuz darbe girişimi sürecinde neler yaşandı
15 Temmuz darbe girişimi sürecinde neler yaşandı

15 Temmuz'da TSK içerisindeki bir grup subay tarafından başlatılan darbe girişimi sürecinde neler yaşandı. 161 kişinin darbeciler tarafından katledildiği sıcak saatler, Türkiye için yeni bir milat oldu....

Osmanlı'dan günümüze darbe geleneği ve 15 Temmuz
Osmanlı'dan günümüze darbe geleneği ve 15 Temmuz

15 Temmuz ABD destekli darbe girişimi, dünden bugüne yaşanan askeri darbeleri yeniden gündeme getirdi....

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

2017-08-22 07:17:16

​Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, hava sıcaklığı; Kuzey kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde değişmeyeceği tahmin ediliyor.

Bingöl’de korkutan yangın

Bingöl’de korkutan yangın

2017-08-22 00:40:10

Bingöl’de boş alanda bulunan kerestelerin tutuşmasıyla başlayan yangın paniğe neden oldu.

Eski savcı ve üsteğmen “Bylock”tan tutuklandı

Eski savcı ve üsteğmen “Bylock”tan tutuklandı

2017-08-22 00:17:19

​Gaziantep’te FETÖ’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında bir eski savcı ile bir eski üsteğmen “Bylock” kullandıkları gerekçesiyle tutuklandı.

TÜM HABERLER

Bombalı araç kullanan 2 PKK'li öldürüldü

​Van'ın Gürpınar ilçesi kırsalında bombalı araç kullanan 2 PKK'linin öldürüldüğü bildirildi.

Kulp'ta çatışma: Bir güvenlik korucusu yaralı

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde PKK'liler ile güvenlik korucuları arasında çıkan çatışmada, bir güvenlik korucusu yaralandı.

ABD'de güneş tutulması başladı

​Ayın güneş ile dünya arasına girmesiyle gerçekleşen olay sadece Kuzey Amerika'da gözlemlendi.

Batman’da yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı

​Batman’da bir dinlenme tesisinde yapılan aramada yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı.

Gaziantep’te düzenlenen konser ve festivallere tepki

Gaziantep’te belediyeler tarafından düzenlenen konser ve festivallere tepki gösteren gazeteciler ve vatandaşlar, halkın parasının bu tür yerlerden ziyade yatırıma harcanması gerektiğini söylediler.
TÜM HABERLER