A A A

"Barajın dibinde suya hasretiz"

Eklenme : 2017-07-17 16:20

ŞANLIURFA - Atatürk Barajı'nın yakınında oldukları halde buradan yararlanamadıklarını belirten Şanlıurfalı çiftçiler, imkânların oluşturulması halinde üretimde verimin artacağını belirttiler.

GAP'ın başkenti olan Şanlıurfa'da susuzluktan yakınan çiftçiler, çevre il ve ilçelerin Atatürk Barajı'ndan faydalandığı halde merkeze bağlı yüzlerce köyün buradan istifade edemediğini belirtiyor.

Birçok çiftçi kendi imkânıyla tarlasında açtığı su kuyularıyla ürününü sularken, kuyu açamayanlar ise tankerlerle meyve ve fıstık ağaçlarını sulamaya çalışıyorlar.

Sulama Birliğinin Dicle EDAŞ'a olan borcu nedeniyle suları kesilen ve kendilerini ilgilendirmeyen borçların mağduru olan çiftçilerin ürünleri kururken, yağışların yetersizliği de çiftçileri kara kara düşündürüyor.

Su verilmeyen yüzlerce köyden biri olan Hamurkesen'de fıstık yetiştiricileri, GAP projesi kapsamında Atatürk Barajı sularından faydalanmak istiyorlar.

Fıstık yetiştiriciliğin yoğun bir şekilde yapıldığı kentte yetiştiriciler, susuzluk nedeniyle fıstık veriminin düştüğünü, suyun gelmesi halinde verimin artacağını söylediler.

Konuyla ilgili konuşan fıstık yetiştiricilerinden Mehmet Turan Nege, "Su olmadığı için köyden, komşulardan veya akrabalardan, kuyulardan su geçip tankerle getirip buralarda sulama yapıyoruz. Az önce de gördüğünüz gibi, ağaçlar kurumaya başlamış. Hava sıcak, su yok. Devletten bir an önce suyu buralara getirip, halkın meyve ağaçlarını sulamasını istiyoruz. İnşallah çok yakında su gelecek. Bizim devletten ricamız suyun bir an önce bu ovalara verilmesi. Bizim tek şikâyetimiz baraj suyunun Harran, Kızıltepe, Mardin, oradan Şırnak'a kadar gidip, buralara verilmemesi. Bir an önce bu ovalara su verilmesi halinde verimin yüzde 100 ve yüzde 200 artmasını temenni ediyoruz." dedi.

"Sulamasak birkaç sene sonra fıstıkların hepsi kuruyacak"

Kuraklık nedeniyle gelip, fıstık ağaçlarını sulamak zorunda kaldığını dile getiren Nasrettin Nege, şunları söyledi: "2-3 senedir yağmur çok kısıtlı yağdığı için biz mecburen kıt imkânlarla fıstıkları suluyoruz. Hepsi sararıyorlar zaten neredeyse elimizden gitmek üzereler. Ben şoförlük yapıyorum, hafta sonları imkân bulunca geliyorum. Arkadaşlardan tankeri alıp bu fıstıkları suluyorum. Biz bu fıstıkları sulamasak bir-2 sene sonra fıstıkların hepsi kuruyacaktır."

"Barajın dibinde suya hasretiz"

"Biz bu barajın dibinde olduğumuz halde devlet bize su vermiyor." diyen Nege, "Suyu Harran Ovası'na kadar gönderiyor. Harran'dan neredeyse Kızıltepe, Mardin ovalarına gidiyor ama biz barajın dibinde suya hasretiz. Devlet bize suyu getirmiyor, biz şu anda çok mağduruz. Kardeşimle beraber burada 2 su kuyusu vurduk ama o kuyularda da maalesef su çıkmıyor. Yer altındaki zenginlikler de yoktur, sular tamamen kurumuştur. Biz, değerli Urfa fıstığının elimizden gitmemesi için devletten su talep ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Bağ sulamasını yapan Mahmut Çelik ise kendilerine sulama imkânı verilmesi durumunda üzümlerin daha verimli ve kaliteli olacağını belirtti. (Mehmet Demir, Hüseyin Sayhar - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Şanlıurfa'da kavga: 15 yaralı

Şanlıurfa'da kavga: 15 yaralı

2017-07-23 21:44:57

Şanlıurfa'da iki aile arasında yaşanan kavgada 15 kişi yaralandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kuveyt'te

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kuveyt'te

2017-07-23 21:14:48

Suudi Arabistan'daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuveyt'e geçti.

Silopi'de 4 PKK'li teslim oldu

Silopi'de 4 PKK'li teslim oldu

2017-07-23 20:56:45

Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak'ın Silopi ilçesinde 4 PKK'linin teslim olduğunu bildirdi.

TÜM HABERLER

ŞÜ Rektörü Nas'ın cenazesi memleketi İdil'de defnedilecek

Hayatını kaybeden Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas, memleketi Şırnak'ın İdil ilçesinde defnedilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suud Kralı Selman ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suud Kralı Selman Bin Abdülaziz ile bir araya geldi.

Siyonist işgalciden küstah açıklama: Detektörler kalacak!

Siyonist işgalcilerin sözde Bölgesel İşbirliği Bakanı Tzachi Hanegbi, Mescid-i Aksa'nın etrafına yerleştirilen metal detektörlerinin kaldırılmayacağını açıkladı.

Şırnak'ta bulunan cesedin kimliği belirlendi

Şırnak' bağlı İkizce köyü mevkiinde bulunan ve kime ait olduğu bilinmeyen erkek cesedinin kimliği Adli Tıptan gelen rapor doğrultusunda belirlendi.

Şifa kaynağı dut pekmezi

Anadolu’nun dört bir yanında farklı yöntemlerle yapılan ve içerdiği vitaminlerden dolayı birçok hastalığa şifa olan dut pekmezinin üretimine Bingöl'de başlandı.
TÜM HABERLER