A A A

"Üniversite tercihleri danışman gözetiminde yapılmalı"

Eklenme : 2017-07-17 18:46

DİYARBAKIR - Üniversite adaylarına önemli uyarılarda bulunan eğitim uzmanları, tercihlerin danışman kontrolünde yapılması tavsiyesinde bulunuyor.

2017 ÖSYS tercih işlemleri yarın başlıyor. Yüzbinlerce üniversite adayını büyük bir heyecan sararken birçok aday, tercih noktasında kafa karışıklığı yaşıyor.

Tercih işlemleri konusunda bilgilendirmede bulunan Özel Kayapınar Lisesi Rehber öğretmeni Avni Altın, tercihlerin danışman veya rehber öğretmen gözetiminde yapılmasını öneriyor.

Öğrencilerin tercih dönemlerinde mevcut çevreden dolayı ikilem içinde kalabileceğini söyleyen Altın, "Tercihler süresinde zor bir süreç bizi bekliyor.  Zor olmakla beraber öğrenci kendi tercihi ve ailenin tercihini birlikte değerlendirmek lazım. Öğrenci, acaba kendi tercihine yönelik bir tercihte mi bulunacak,  yoksa toplumda öne çıkan bazı meslek gurupları ya da ailenin ebeveynlerin çocuk üzerinde aktif olarak ya da baskın olarak öne çıkarmış olduğu bir mesleği mi tercih edecek bilinmiyor. Çocuk ister istemez bu ikilemde kalabiliyor." dedi.

Öğrenciler tercih sürecinde sıralamaya dikkat etmeli

Altın, öğrencilerin tercih edeceği bölümün sıralamasına dikkat etmesi gerektiğini belirterek, "Somut bir örnek vermek gerekirse öğrencinin sıralaması MF-3 türünde sıralaması 50 bin ise bu öğrenci, sıralamayı 40, 45 binden itibaren tercihte bulunsun.  65, 70, 80 binlere doğru yönelik olarak o yelpaze ile o arada tercihte bulunması gerekir.  Mümkün oldukça tercih aralığındaki yelpazeyi geniş tutmak lazım. Bununla beraber özellikle bu sene değişen bazı bölümler,  puan türleri var." ifadelerini kullandı.

Altın, "Geçmiş senelerde ilahiyat, okul öncesi öğretmenliği ve özel eğitim öğretmenliği YGS puan türüyle öğrenci alabiliyordu. Bu sene itibariyle TS-1 puan türüyle öğrenci almaya başladı.  Öğrenci arkadaşlarımız bunu yaparken bununla beraber onların TS-1 puan türünden alınacağı için bu sene itibariyle bir başarı sırası söz konusu değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Tercihlerin rehber öğretmen gözetiminde olması gerektiğini belirten Altın, şöyle devam etti:

"Özellikle sözelci arkadaşlarımız bu bölümleri tercih ederken maksimum yüksek bir puandan başlayıp minimum gelebilecek en düşük olan üniversiteyi tercih edip ona göre yelpazeyi mümkün oldukça geniş tutmak lazım.  Bununla beraber öğrenci kardeşlerimizin dikkat etmesi gereken diğer bir husus da özellikle LYS ve YGS puan türünden bazı üniversiteler, aynı meslekten tercih alabiliyor. Örneğin bir hemşirelik, bir FTR dediğimiz bölümler hem YGS-2 puan türünden hem de MF-3 puan türünden öğrenci alabilir. Öğrenci arkadaşlar, bu anlamda tercih yaparken hem YGS-2 sıralamasını göz önünde bulundurup YGS-2 ile üniversiteye öğrenci alan bölümlere dikkat etmesi lazım.  Bununla beraber MF -3 puan türünden öğrenci alan üniversitelerin kendi MF-3 puan türünden ona göre bir sıralamayı göz önünde bulundurması lazım. Öğrenci kardeşlerimiz tercihler yaparken mutlaka bir tercih danışmanı ya da bir rehber öğretmeni gözetiminde tercihlerini yapması gerekmektedir."

Altın, öğrencinin tercih sırasında yeteneğini göz önünde bulundurması gerektiğini ifade ederek, "Öğrencinin, yeteneğini göz önünde bulundurarak kendi yeteneğine uygun olan mesleği ya da bölümü tercih etmesi gerekir. Maalesef özellikle ülkemizde tercihler ele alınırken ekonomik anlamda bir getirisi var mı cihetiyle bakılıyor. Yani öğrencinin yeteneğine göre bir değerlendirme değil de biraz da ekonomik getirisi olan bölümler ön planda olduğu için öğrenci arkadaşlarımız ya da ebeveynler öğrenciden ziyade biraz daha ebeveynlerin bu konuda öğrenci üzerinde ciddi bir psikolojik bir baskı uyguladığını görmekteyiz." şeklinde konuştu.

Altın, son olarak, "Bizim burada ebeveynlerden ricamız çocuğun sevmiş olduğu bir mesleği tercih etmesidir. Belki kendi mesleğinde daha başarılı bir birey olarak hem topluma hem insanlığa faydalı olabilir. Mümkün olduğunca tercihler döneminde bilen birisine danışmak daima faydalıdır." ifadelerini kullandı. (Emrah Deniz- Suat Tink- İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Gül: Hakim ve savcılarımız süreci takip ediyor

Gül: Hakim ve savcılarımız süreci takip ediyor

2017-07-22 18:49:07

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Gaziantep’te, gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Almanlar hakkında sorulan soruyu cevaplayan Gül, “Bu konuda bizim açımızdan ilgili olan boyut yargılamanın adil, bağımsız bir şekilde yapılmasıdır” dedi.

Sur’daki çalışmalarla ilgili toplantı düzenlendi

Sur’daki çalışmalarla ilgili toplantı düzenlendi

2017-07-22 18:24:29

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden restorasyon çalışmalarıyla ilgili toplantı düzenlendi.

Van’da eroin ele geçildi

Van’da eroin ele geçildi

2017-07-22 18:15:45

Van’ın Tuşba ilçesinde park halinde bulunan bir araçta yapılan aramada yaklaşık 39 kilogram eroin ele geçildi.

TÜM HABERLER

"Siyonist’in emellerini gerçekleştirmek için uygulamayacağı terör yoktur"

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz, Siyonistlerin, şeytani emellerini gerçekleştirmek için uygulamayacağı terörün olmadığına dikkat çekerek Müslümanların, ihtilafı bir kenara bırakıp Siyonizm'e karşı birleşmesi gerektiğini belirtti.

“Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları sonlandıracak bir eylem planı oluşturulmalıdır”

Siyonist teröristlerin Mescid-i Aksa ve Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği zulme tepki gösteren Erbakan Vakfı Bitlis Şubesi, Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları sonlandıracak bir eylem planı oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Mescid-i Aksa" çağrısı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak, uluslararası toplumu Harem-i Şerif'te ibadet özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaların derhal kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyorum." dedi.

Mardin STK’ları terör çetesini lanetledi

Siyonist terör şebekesinin Mescid-i Aksa’ya yönelik baskı ve saldırıları kınayan MÜSİAD Mardin Şubesi ve Mardin Berberler ve Kuaförler Odası, Siyonist işgalcilerin Müslümanları şehit etmesi ve ibadet yapılmasını engellemesine sert tepki gösterdi.

"Kitap okuyana çay ve kahve bedava"

​Van’da kafe işleten 2 edebiyat öğretmeni, bir araya gelerek oluşturdukları sosyal sorumluluk projesiyle kitap okuyan müşterilerine ücretsiz çay ve kahve ikramında bulunuyor.
TÜM HABERLER