A A A

"Gençleri uyuşturucudan kurtarmak için seferberlik başlatılmalı"

Eklenme : 2017-08-03 16:48

GAZİANTEP - Uyuşturucu bağımlılığının gençliği istila ettiğini söyleyen âlimler, ailelerin duyarsızlığı, eğitim sisteminin eksikliği ve çevredeki kötülüklerin uyuşturucunun ilkokullara kadar girmesine neden olduğunu belirtiyor.

Uyuşturucunun, toplumun bütün kesimleri tarafından tehdit unsuru olarak algılanıp, bununla mücadele edilmesi gerektiğini belirten Molla Bahri Kılıç, eğitim sistemindeki çarpıklıkların ve ailelerin duyarsızlığının gençlerin uyuşturucu bağımlısı olmasına katkı sağladığını söyledi.

Toplum içerisinde özellikle gençlerin ahlaki yozlaşma yaşadığına ve uyuşturucu kullanımının yaygınlaştığına dikkat çeken Kılıç, bazı TV'lerde yayınlanan dizi ve programların bunda etkin rol oynadığını ifade etti.

Kılıç, "Gerçekten ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Bugün bir kısım medya bu işin ıslahına çalışırken, medyanın önemli bir kısmı ise ne yazık ki dizileriyle, programlarıyla, filmleriyle, tiyatrolarıyla bu neslin bozulması için çalışıyor. Özellikle Avrupa uyum yasaları adı altında bu konudaki aşırı serbestlik bu işi tetiklemiştir." dedi.

Ailelerin duyarsızlığı, eğitim sisteminin eksikliği ve çevredeki kötülüklerin uyuşturucunun ilkokullara kadar girmesine katkı sağladığını dile getiren Kılıç, sözlerine şöyle devam etti: "Dolayısıyla okul, aile ve çevre noktasında bizim duyarlılık göstermemiz gerekiyor. Önce aile çocuğunun bozulmaması için mücadele verecek. Sonra okulda 'Bu eğitim sistemi benim çocuğuma ne kazandırıyor?' hesabını iyi yapmalıyız. Ailenin duyarsızlığı, eğitimin eksikliği, çevrenin kötülüğü bahsettiğimiz bu madde bağımlılığının, uyuşturucunun ilkokullara kadar girmesine katkı sağlamıştır."

Eğitim sisteminin, halkın örfüne, inancına ve kültürüne uygun hale getirilmesi gerektiğini belirten Kılıç, "Gençliğin ıslahı noktasında bizim ciddi projelerimizin olması gerekiyor. Bu konularda siyasilere baskı yaparak, eğitim sisteminin sil baştan bu milletin örfüne, inancına ve kültürüne uygun bir hale getirilmesi gerekiyor. Evet, bazı güzel düzenlemeler yapılıyor ama bunların yeterli olmadığını da görüyoruz. Dün bunların olmayışı ve bugün bunların olması dolayısıyla meseleyi çözüldü noktasında görmememiz gerekiyor. Bunların yeterli olmadığını, bir adım sonrasında Müslümanlara; aile, okul, çevre olarak sorumluklular düşüyor. Bunları yapmalıyız." ifadelerini kullandı.

Gençliği istila eden uyuşturucu bağımlılığına karşı seferberlik başlatılması gerektiğine dikkat çeken Kılıç, "Gerçekten de madde ve uyuşturucu gençliği istila etmiştir. Gençlerimizin özellikle internet, akıllı telefonlarla geçirdikleri zamana baktığımız zaman modern insanın yalnızlığını görüyoruz. Ev içinde bile aile reisi, çocukları bir araya getiremiyor. Gençliğin sapma nedenlerini bizim önce iyi tespit etmemiz lazım. İtikadi noktada ciddi sapmalar vardır. Bugün biz okuduğumuz halde, özellikle de dini alanda yazan ve çizen insanların çocukları bile ateizmin kucağına düşme riskini taşıyor. Öncelikle imani bir değerin, bilginin ve eylemin çocuklarımıza verilmeyişi bizim gençliğimizin sapma nedenleri içerisindedir. Gençliğin medyaya kurban edilmesi, başıboş bırakılması, eğitim sistemindeki çarpıklıkları üst üste koyduğumuz zaman gençliğin sapma nedenlerini çok açık ve net bir şekilde görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Son olarak Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı: "Mesele durum tespiti yapmaktır. Yoksa ümitsizlik pompalamak değildir. Durum tespiti yaptığımızda biz gençlerimize imanı, mukaddes değerleri ve bu işin pratiğini anne ve babalar ile toplum olarak göstermek zorundayız. Bizim iki açıdan düzgün yaşamamız gerekiyor. Zaten İslamiyet bizim düzgün yaşamamızı istiyor. 'Din işte budur.' dedirtecek durumu bizi takip eden yeni nesle göstermemiz gerekiyor. Bu açıdan pratik örnekleri çok ama çok önemsemeliyiz. Her Müslüman hem kendisi için düzgün yaşayacak hem de gençlere örnek olmaya çalışacak." (İbrahim Koçyiğit - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

2017-08-17 16:52:59

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

"Kurban ve hac bir iyilik sevap yoludur"

2017-08-12 17:20:53

Kurban ve hac ibadetiyle ilgili âlimler, gücü yeten bütün Müslümanların bu ibadetleri yerine getirmesi gerektiğini belirtiyor.

"Kurban teslimiyetin sembolüdür"

2017-08-11 18:13:52

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla kurban ibadetinin önemini anlatan âlimler, kurbanla verilmek istenen mesajın evrensel olduğunu söylediler.

TÜM HABERLER

Eski savcı ve üsteğmen “Bylock”tan tutuklandı

​Gaziantep’te FETÖ’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında bir eski savcı ile bir eski üsteğmen “Bylock” kullandıkları gerekçesiyle tutuklandı.

ABD'de tam güneş tutulması gerçekleşti

Ayın güneş ile dünya arasına girmesiyle gerçekleşen olay, 38 yıl aradan sonra Kuzey Amerika'da gerçekleşti.

Bingöl'ün 3 ilçesinin kaymakamı değişti

​Bingöl’ün Adaklı, Yayladere ve Yedisu ilçe kaymakamlarının görev yerleri değişti.

Elazığ’da IŞİD'li olduğu iddia edilen 6 kişi tutuklandı

​Elazığ’da IŞİD üyesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan 25 şüpheliden 6’sı tutuklandı.

Ağrı'da 14 kişi FETÖ'den tutuklandı

​Ağrı'da FETÖ'ye yönelik son bir ay içerisinde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 42 kişiden 14'ü tutuklandı.
TÜM HABERLER