A A A

Kaymakamlıktan kayıp mayınlarla ilgili açıklama

Eklenme : 2017-08-13 13:31

BİNGÖL - Bingöl'ün Solhan İlçe Kaymakamlığı, Asmakaya köyünde karakol güvenliği için araziye döşenen ancak kayboldukları ortaya çıkan mayınlarla ilgili açıklama yaptı.

Kaymakamlıktan kayıp mayınlarla ilgili açıklama

Bingöl'ün Solhan ilçesindeki Asmakaya köyünde karakol güvenliği için araziye döşenen ancak temizlenmeye başlanmasının ardından kayboldukları ortaya çıkan mayınlar şimdiye dek 3 köylünün ölümüne neden olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde konunun gündeme getirilmesinin ardından Solhan Kaymakamlığı, kayıp mayınlarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Solhan İlçe Jandarma Komutanlığı Asmakaya Jandarma Karakolu Komutanlığı eski hizmet binası Gabir Tepe (Muş K46-a4 82-94) 1989 yılında faaliyete geçmiş olup, 1996-1997 yıllarında karakol güvenliğinin sağlanması amacıyla 208 adet mayın, karakol yaklaşma istikameti olan (MUŞ K46 a4) paftasındaki arazi kesimine döşenmiştir. 1997 yılında 49'uncu Motorlu Piyade Tugay Komutanlığınca yapılan mayın temizleme sonucunda 175 adet mayın temizlenmiş olup, (82660-94350), (82670-94360), (82680-94370) koordinatlarında 1'inci mayın tarlasında 25 adet DM11 mayını, 2'nci mayın tarlasında 4 adet DM11 mayını, 3'üncü mayın tarlasında ise 4 adet DM11 mayını olmak üzere toplam 33 adet mayın ise iklim ve doğal afetler nedeniyle yer değiştirdiğinden bulunamamıştır." denildi.

Belirtilen mevkide 33 adet yeri tespit edilemeyen mayın olduğu ve bölgeye hiçbir surette girilmemesi gerektiği hususlarında muhtar ve mayın tarlasının etrafında arazisi bulunan kişilere Solhan İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından 8 Mayıs 2013 tarihinde tebligat yapıldığının belirtildiği açıklamada, köy muhtarlığınca camiden anons yaptırılarak, köy halkına gerekli duyuruda bulunulduğu kaydedildi.

Herhangi bir can ve mal kaybına sebebiyet verilmemesi, oluşan ve oluşması muhtemel mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla iklim ve doğal afetler nedeniyle yer değiştiren 33 adet mayının yerinin tespit edilerek, mayın döşenen arazilerin temizlenmesi ve mevcut mayınlı bölgenin çevresinin tel örgü ile uyarı levhalarıyla kapatılması hususunda gerekli çalışmaların yapıldığı bildirildi. (İLKHA)Kayıp mayınlara bir can daha vermek istemiyorlar
Kayıp mayınlara bir can daha vermek istemiyorlar

​Bingöl'ün Solhan ilçesindeki Asmakaya köyünde karakol güvenliği için araziye döşenen, temizlenmeye başlanmasının ardından kayboldukları ortaya çıkan mayınlar şimdiye dek 3 köylünün ölümüne neden olurken kayıp mayınlar tehlike saçmaya devam ediyor....

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Siirt’te  yaz Kur’an kursları sona erdi

Siirt’te yaz Kur’an kursları sona erdi

2017-08-18 22:17:11

​Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 12 Haziran 2017 tarihinde başlatılan yaz Kur’an-ı Kerim kursları sona erdi.

Saldırı hazırlığındaki PKK’li tutuklandı

Saldırı hazırlığındaki PKK’li tutuklandı

2017-08-18 21:56:16

​Mardin'in Midyat ilçesinde PKK'ye yönelik operasyonda, saldırı hazırlığında olduğu belirtilen ve gözaltına alınan bir PKK’li tutuklandı.

Hayatını kaybeden 7 tarım işçisi memleketleri Mardin’e gönderildi

Hayatını kaybeden 7 tarım işçisi memleketleri Mardin’e gönderildi

2017-08-18 21:36:17

​Sakarya'nın Hendek ilçesindeki kazada hayatını kaybeden 7 tarım işçisi memleketleri Mardin’e gönderildi.

TÜM HABERLER

Gaziantep'te hırsızlık operasyonu: 2 gözaltı

Gaziantep'te çalıntı araç ile hırsızlık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi adliyeye sevk edildi.

HÜDA PAR’dan Karaköprü esnafına ziyaret

​HÜDA PAR Karaköprü İlçe Başkanlığından oluşan bir heyet, esnafın sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.

Van’da öğrencilere bisiklet ve Kur’an hediye edildi

Van'ın Edremit ilçesinde yaz Kur’an kurslarını tamamlayan 100 öğrenciye bisiklet ve Kur’an-ı Kerim hediye edildi.

Diyarbakır’da engelliler için işaret diliyle hutbe okutuldu

Diyarbakır’da işitme engellilere yönelik işaret diliyle camilerde hutbe okutuldu.
TÜM HABERLER