15 Temmuz gazisi Algan’a ev sürprizi

Artuklu Belediyesi, 15 Temmuz gazisi Halil Algan’a ev hediye etti.

Artuklu Belediyesi, 15 Temmuz hain darbe kalkışmasında FETÖ’cü hainlerin silahından çıkan kurşunla ağır yaralanan ve omuriliğinin kopması nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkûm olarak yaşamını Mardin’de sürdüren Gazi Halil Algan'a ev hediye etti.

İstanbul’da darbeye karşı koyarken ağır yaralanan Gazi Halil Algan(47)  Ankara'da gerçekleşen tedavisinin ardından kiraladığı bir evde yaşamını sürdürmek üzere memleketi Mardin'e yerleşmişti.

Artuklu ilçesinde kendisi için satın alınan eve getirilen Algan’ı yeni evinde Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Artuklu Belediye Başkan Vekili Kaymakam Şakir Öner Öztürk, Midyat Kaymakamı Hüseyin Tekin, Derik Kaymakamı Hakan Kafkas, akrabaları ve sevenleri birlikte karşıladı.

Algan’a yeni evinin anahtarı Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman tarafından teslim edilirken, evin tapusunu ise Artuklu Belediye Başkan Vekili Kaymakam Şakir Öner Öztürk teslim etti.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman Artuklu Belediyesi adına bu imkânı Gazi Halil Algan’a sunduğu için Artuklu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Şakir Öner Öztürk’e teşekkür etti.

“Fedakâr gazilerimize minnet ve şükranlarımı ifade ediyorum”

Evin tapusunu Gazi Algan’a teslim eden Artuklu Belediye Başkan Vekili de olan Kaymakam Şakir Öner Öztürk, vatanı için gözünü kırmadan göğsünü namluya siper ederek ölümü korkutan şehit ve gazi aileleri için ne yapılırsa yapılsın haklarının ödenemeyeceğini söyledi.

Öztürk, “15 Temmuz 2016 gecesi, ülkemiz hiçbir milletin hiçbir ülkenin tarihinde yaşamayacağı bir büyük ihanetle karşı karşıya kaldı. Mardinli hemşerimiz Halil Algan da İstanbul’da bu ihanete karşı göğsünü siper eden kahramanlarımızın arasındaydı. Halil kardeşimiz, gibi nice yüreği bu vatan ve bu devlet için çarpan kahraman kardeşlerimiz o ihanet gecesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla sokağa çıkarak darbecilere yeryüzünü dar etmişti. O hainlerin hain emellerini gerçekleştirmelerine gösterdikleri şanlı direnişle mani olmuşlar idi. Halil kardeşimiz, İstanbul’da yaralanıp gazi olduktan sonra Ankara'ya nakledilmiş ve Ankara’da Gaziler Rehabilitasyon ve Fizik Tedavi Eğitim Araştırma Hastanesinde yaklaşık 1,5 ay süren tedavisi sürecinin ardından memleketi olan Mardin’e dönmüştü. Bizler, Halil kardeşimiz başta olmak üzere diğer şehit ve gazi ailelerimizi biran olsun yalnız bırakmamak için her zaman gayret içerisinde olduk. Bugün de kirada oturarak yaşamını sürdüren Gazimiz Halil Algan’ı belediyemizin imkânlarıyla satın aldığımız eve yerleştirerek yeni evinin tapusunu ve anahtarlarını hep birlikte teslim ederek yaşadığı heyecana ortak olmuş olduk. Ben bu vesileyle bir kez daha vatanını canından aziz bilen 15 Temmuz şehitlerimize ve tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Fedakâr gazilerimize minnet ve şükranlarımı ifade ediyorum” dedi.

“O gün oradaki herkes kahramandı”

Halil Algan da darbe girişiminin üzerinden 2 yıl değil 50 yıl geçse de bu hainliği unutmayacaklarını ve her zaman gerekeni yapacaklarını vurguladı.

“O gün bizim görevimizdi, görevimizi yerine getirdik." diyen Algan, bir daha böyle durumda gerekenin daha iyi yapılacağından kimsenin şüphe duymaması gerektiğini dile getirdi.

Darbe yapmaya kalkışanların hak ettikleri cezaları alacaklarını ve hesap vereceklerini ifade eden Algan, şöyle devam etti:

“O gün ben vuruldum diye kahraman falan diyorlar bana ama ben kahraman değilim. O gün oradaki herkes kahramandı. Ben tankın üstünde vuruldum, o yolda yürüyenler, beni hastaneye götürenler, meydana çıkanlar onların hepsi kahraman. Tek farkımız benim vurulmam oldu. Şehitlerimiz oldu, Allah'tan rahmet diliyoruz ve dualarımız onlarla. Bizim yanımızda da başımızda da öyle güzel insanlar olduktan sonra hiçbir problem olmaz ve olması da mümkün değil zaten. Onlar yaptıklarını görecekler, ne yaptılarsa cezasını görecekler. Kime güvenerek onlar o olayları yapıyorlar. Birkaç çapulcu gelmiş, kanı beş kuruş etmez insanlar. Koskoca Türkiye, halk, millet var kolay mı öyle?”

“Bizleri biran bile yalnız bırakmıyorlar”

Vurulduktan sonra İstanbul'a gidemediğini ve Mardin'e yerleştiğini, Ankara'ya da sık sık tedavi ve kontroller için gittiğini anlatan Algan, Mardin'de bir ev sahibi olduğu için mutlu olduğunu belirtti.

Algan, "Sayın Valimiz Mustafa Yaman ve ağabey gibi gördüğüm Artuklu Belediye Başkan Vekilimiz, Kaymakamımız Şakir Öner Öztürk'ten Allah razı olsun. Bizleri biran bile yalnız bırakmıyorlar. Bütün ihtiyaçlarımızı gidermek için üzerlerine düşen görevlerin fazlasını yapıyorlar. Ev için Artuklu Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz Şakir Bey öncülük etti, Allah razı olsun. Çok duygulandım. Duygusal bir insanım.” dedi. (M. Salih Keskin -İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler