AİÇÜ'de

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde "Devrim Otomobili ve Yerli Otomobil Tartışmaları" konulu bir konferans verildi.

Nezehat Çeçen Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa, Rektör Prof. Dr. İrfan Aslan, Ağrı Cumhuriyet Başsavcısı Ali Rıza Sönmez, Ağrı Müftüsü İbrahim Gemici, akademisyenler, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. İrfan Aslan, bilime ve teknolojiye üniversite olarak büyük önem verdiklerini söyledi.

2007 yılında bin öğrenci ile başlanılan eğitim yolculuğuna yaklaşık 15 bin öğrenci ile devam ettiklerini belirten Prof. Dr. Aslan: "Her yıl farklı alanlardan uzman ve akademisyenlerin katılımlarıyla onlarca konferans, seminer ve sempozyum düzenliyoruz. Çünkü siz değerli öğrencilerimizin nitelikli bir öğrencilik geçirmelerini çok önemsiyoruz" dedi.

Devrim Otomobili ve Yerli Otomobil Tartışmaları konulu konferansta konuşan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, devrim arabasının 1961'de o dönemin koşullarında nasıl yapıldığı ve ne tür problemlerle karşılaşıldığın anlattı.

Prof. Dr. Şimşek: "1961 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na, 129 gün gibi kısa bir sürede 4 devrim arabası üretilmiştir. O dönemin koşulları, teknolojisi düşünüldüğünde tamamen yerli üretim yapılmış olmasına rağmen ,medyanın etkisi ve diğer bürokratik engellerden dolayı ne yazık ki seri üretime geçilememiştir. Bu 4 yerli otomobilden sadece bir tanesi muhafaza edilebilmiştir." dedi.

Prof. Dr. Şimşek, konuşmasına şöyle devam etti;

"1937 Nuri Demirağ, 1947 Etimesgut Uçak Fabrikası ve 1961 Devrim Arabaları projeleri, ülkemizin ne yazık ki iyi değerlendiremediği projeler olmuştur. Eğer bu üç proje gerçekleşmiş olsaydı bugün Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir 36 bin dolar olurdu. Bugün gündemde olan yerli otomobil tartışmalarında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri, bu projeye tam destek verilmesidir. Çünkü biz bu filmi daha önce gördük, bu yüzden aynı hataları tekrarlamamalıyız. Bizim bu konferansı vermekteki amacımız da, sizler gibi genç ve dinamik arkadaşlarımızın her şeyi yapma gücüne sahip olduğunu hatırlatmak ve tıpkı devrim arabalarını yapan yirmi dokuz mühendisimiz gibi özveri ile çalışmanızı desteklemektir."

Konferans, Prof. Dr. Aslan'ın Prof. Dr. Şimşek'e plaket vermesiyle sona erdi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler