“Yapımı süren bazı büyük projeler durma noktasında”

Fizibilite çalışmasına önem verilmeyen projelerde büyük sorunlar yaşandığını söyleyen mühendisler, Batman ve yöresinde yapımı süren bazı büyük projelerin durma aşamasında olduğuna dikkat çekti.

Jeoloji Yüksek Mühendisi Ümit Işık, Batman ve Diyarbakır yöresinde yapımı süren büyük projelerin yeterli fizibilite yapılmadan tasarlandığına dikkat çekti. Işık, "Firmalar devasa projelere bütçe ayırırken fizibilite çalışmalarına ise para ayırmak istemiyor, dolayısıyla bu da belli başlı sorunların yaşanmasına neden oluyor." dedi.

Hem devlet hem de özel teşebbüslerin fizibilite çalışmalarına yeterli bütçe ayırmadığından yakınan Işık, "Bunun sonucu olarak devasa projeler, yaşanan aksaklıklar nedeniyle durma aşamasına geliyor. Bunun en bilinen örneği bölgemizde bir barajın tünel kazımında yaşanan patlamadır. Bölgenin jeolojik yapısı göz ardı ediliyor. Tünel hattının petrol ve doğalgaz yatağından geçirilirken ortaya çıkacak gaz sıkışması hesap edilmeyince bilindiği üzere tünelde patlama yaşandı. Patlama sonrası yaralıların olduğunu gördük, bununla birlikte tünel kazmaya yarayan fiyatı 20 bin Euro'luk TBM'nin (Tunnel Boring Machine) tünelin içinde kaldığı bilinmektedir. Batman'da da durum çok farklı değil, çünkü bazı yatırımların yapılacağı alanlar eksik fizibilite çalışmasından dolayı durma aşamasındadır. Devlet ve tüm özel teşebbüsler fizibiliteye gerekli yatırımlar yapmak zorundadır. Büyümek istiyorsak AR-Ge çalışmalarına daha fazla bütçe ayırmalıyız. Yoksa doğa bize egemen olur." diye konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler