İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "İran halkı direniş göstererek kendilerine baskı ve zulüm uygulayanın ABD yetkilileri olduğunu gördü." dedi.

ABD'nin İran halkı ile ilgili yanlış değerlendirmelerine işaret eden İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin halka karşı baskı siyaseti uygulamak istemediğine ve sadece İran devletini hedef aldığına yönelik iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

ABD'nin yanlış ve yersiz yaptırım ile İran halkının gündelik hayatını ve yaşam koşullarını zorlaştırmak istediğine işaret eden Ruhani, yaptırımların yeni diliminin İran ekonomisi üzerinde etki bırakmadığını ve ABD'nin asıl hedefinin İran halkını psikolojik açıdan çökertmeye yönelik olduğunun altını çizdi.

ABD'nin dünya kamuoyunun baskısı karşısında gıda ve ilaç ürünlerinin yaptırımlara dâhil olmadığını iddia etmesine rağmen bu iddianın yanlış olduğunu vurgulayan Ruhani, bankacılığın yaptırım kapsamına girmesi sonucu her şeyin bundan etkileneceğini açıkladı.

"Ana mallar ve halkın gerekli mallarının temin edilmesi konusunda sıkıntımız yok. Aylarca İran halkının gerekli mallarını depolayabiliriz." diyen Ruhani, "Ana mallar ve ilaç gibi ürünlerin ithalatına ilişkin sorunla karşı karşıya değiliz. Bugün ülke üretiminin durumu iyidir ve hatta ihracat rakamlarımızda artış yaşanmıştır." diye ekledi. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler