ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik başlatılan azil sürecinin Senato'daki ilk duruşması bugün başlıyor. Senato, yargılama usulüne ilişkin teklif edilen kuralları tartışmaya başladı.

Davacı ve savunma tarafları, Senato'da iki iş gününde günlük 12 saat olmak üzere 24 saat içerisinde tezlerini sunacak.

Yargılamada, Trump'ın Ukrayna Cumhurbaşkanı'ndan kendi siyasi çıkarları için bazı soruşturmalar başlatmasını istemesi ve Kiev'e askeri yardımı askıya alması suretiyle görevini kötüye kullanması suçlamaları görüşülecek ve karara bağlanacak.

Duruşmayı, Anayasa Mahkemesi Başyargıcı John Roberts yönetecek.

İlk olarak Mitch McConnell'ın yargılama usulüyle teklif ettiği kuralları tartışmaya başlayan Senato, daha sonra bu kuralları oylamaya sunacak.

McConnell'ın hazırladığı tasarıya göre davacı ve savunma taraflarına tezlerini sunmaları için toplam 24 saat verilecek. Bu süre, Senato'da iki iş gününe yayılarak günlük 12 saat şeklinde olacak.

Sunumların ardından Senatörler, taraflara 16'şar saat boyunca soru yöneltebilecek. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler