ABD Dışişleri Sözcüsü: Türkiye BM'nin ateşkes kararını iyi okumalı

ABD Dışişleri Sözcüsü Nauert, Birleşmiş Milletlerin aldığı ateşkes kararının tüm Suriye için geçerli olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, günlük basın toplantısında Birleşmiş Milletlerin aldığı ateşkes kararının tüm Suriye için geçerli olduğunu söyleyerek "Türkiye, Birleşmiş Milletler kararını iyi okumalı." ifadesini kullandı.

Nauert, "Türkiye'nin Afrin operasyonu, BM'nin ateşkes kararına girmiyor mu? Türkiye'nin ateşkesi ihlal ettiğini düşünüyor musunuz?" şeklindeki bir soru üzerine "Türkiye BM kararını tekrar açıp okumalı." dedi.

"Afrin Suriye sınırları içerisinde değil mi?" sorusuna Nauert "Evet haritayı açıp bakarsanız Afrin'in Suriye sınırları içerisinde olduğunu görürsünüz. Türkiye'ye bir kez daha açıp BM tarafından kabul edilen ateşkes kararını okumasını öneririm." diye yanıt verdi. Nauert daha sonra ateşkes kararından bir bölümü okuyarak söz konusu ateşkesin Suriye'nin tamamını kapsadığını belirtti.

Nauert, ateşkes metninin içerisinde sadece El Kaide, El Nusra ve IŞİD'in isimlerinin geçtiğini ve bunlara yönelik olanlar dışında her tür operasyonun ateşkes kapsamına girdiğini söyledi. (İLKHA)  

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler