ABD ile Rusya arasında INF krizi

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, silah yarışını kontrol altına alma gerekçesiyle Soğuk Savaş'tan bu yana yürürlükte olan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekileceklerini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin Sovyetler Birliği ile  1987'de imzaladığı, menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan ve nükleer başlık takılabilen füzelerin yasaklanmasını öngören INF anlaşmasından tek taraflı olarak  çekileceğini belirtti.

Karara ilişkin açıklamalarda bulunan Pompeo, ülkesinin anlaşmadan dolayı doğan yükümlülükleri yerine getirmeyi bugün itibariyle askıya alacaklarını aktardı.

Geri çekilme kararlarının nedeninin Rusya'nın anlaşmayı ihmal olduğunu savunan Pompeo, Rusya'nın anlaşmayı ihlal etmeyi sürdürmesi durumunda altı ay içerisinde anlaşmadan resmi olarak çekileceklerini ifade etti. 

ABD Başkanı Donald Trump ise konuyla ilgili Twitter üzerinde yaptığı açıklamada, "Rusya Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı uzun süredir ihlal ediyor, müttefiklerimiz ve askerlerimiz için tehdit olan yasaklı füze sistemleri geliştiriyor. ABD yükümlülüklerini askıya alacak ve anlaşmada çekilme süreci başlayacak." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler