ABD Yemen'deki savaşta Suudilere destek vermeye devam edecek

ABD Senatosu, Yemen'deki savaşta Suudilere verilen desteğin kesilmesi kararına yönelik vetoyu onayladı.

ABD Senatosu, Trump'ın Yemen'deki savaşta Suudi rejimi öncülüğündeki koalisyon güçlerine desteğin kesilmesi kararına yönelik vetosunu onayladı.

Bölgede Suudi rejimine yönelik desteği sürdürmek isteyen Trump'ın vetosunu reddetmek için Senato'nun 3'te 2'sinin veto aleyhinde oy vermesi gerekiyordu.

Ancak aleyhteki oyların sayısı 53'te kaldı. 45 Senatör vetoya onay verdi. Böylece 3'te 2'lik çoğunluk sağlamadı ve Yemen'deki savaş için Suudilere verilen desteğin sürmesine karar verildi.

Cumhuriyetçi Senatör Mike Lee, "Yabancı bir gücün muhaliflerini bombalama çabalarına maddi destek veriyoruz. Bazen bu yabancı güç, sahadaki masum sivilleri de bombalıyor." dedi.

Suudi rejimi ve Birleşik Arap Emirlikleri, 2015 yılından bu yana Yemen'e yönelik saldırılarında on binlerce sivil hayatını kaybederken, ülkede dünyanın en büyük açlık krizlerinden biri yaşanıyor.

Bölgede Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır'da darbeyle iş başına gelmiş Abdülfettah Sisi'nin Trump'la yakın ilişkisi ve bu ülkelerin ABD'den aldığı maddi destek, insan hakları örgütleri tarafından eleştiriliyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler