ABD'den Venezuela'ya

ABD Başkanı Trump'ın üst düzey bir yetkilisi, Venezuela'ya askeri müdahalenin seçenekleri arasında olduğunu belirtti.

Gazetecilerin sorunlarını yanıtlayan ABD Başkanı Donald Trump'ın üst düzey bir yetkilisi, Venezuela'ya askeri müdahalenin seçenekleri arasında çok ciddi bir seçenek olduğunu belirtti.

ABD, Venezuela’dan Küba’ya yapılan petrol sevkiyatını hedef aldı. Venezuela’da devlet kontrolündeki petrol şirketi PDVSA tarafından işletilen ya da onun bünyesinde bulunan 34 gemiyi ve Küba'ya petrol sevkiyatı yapan 2 uluslararası şirketi yaptırım listesine aldığını açıklayan ABD, Maduro üzerindeki baskıyı arttırmayı amaçlıyor. Çeşitli tehdit ve yaptırımlarla Venezuela'da darbe yapma girişiminde bulunan ABD, söz konusu hamlelerinin ardından şimdi de "askeri müdahale" sinyalini verdi.

Telekonferans yöntemiyle gazetecilerin sorularını yanıtlayan ve ismi belirtilmeyen üst düzey bir yetkili, "Diplomatik araçlar azalıyor, askeri seçenek çok ciddi bir seçenek." ifadelerini kullandı.

Daha önce aleni olarak Venezuela'da darbe girişiminde bulunan ABD, bunu başaramayınca yeni yol taktiklerle Venezuela'yı vurmayı hedefliyor. Venezuela'nın petrolünde gözü olan ABD, daha önce "sabotaj" olarak değerlendirilen elektrik kesintileriyle ülkede hayatı durma noktasına getirmeyi ve Maduro yönetimini itibarsızlaştırmayı amaçladı.

Her hamlede başarıya ulaşamayan ABD, bu sefer Venezuela'dan Küba'ya yapılan petrol sevkiyatını hedef aldı ve bundan birkaç ay sonra "askeri müdahalenin" ciddi bir seçenek olabileceğini açıkladı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler