ABD'li siyasetçilerden Trump'a

ABD Başkanı Trump, Helsinki zirvesinde Rus mevkidaşı Putin'le yaptığı görüşme ve sonrasında yaptığı açıklamalar nedeniyle ülkesindeki siyasetçiler tarafından sert eleştiriler aldı.

ABD siyasetinin önde gelen birçok ismi, ABD Başkanı Donald Trump'ı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile düzenlediği basın toplantısındaki tavrı nedeniyle sert bir dille eleştirdi.

Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Trump'ın basın toplantısını "hafızalardaki en utanç verici ABD Başkanı performanslarından biri" olarak nitelendirdi.

Putin ile Trump arasındaki Helsinki zirvesinin "trajik bir hata" ve ABD Başkanlığı için "dip nokta" olduğunu söyleyen McCain, Trump'ın yalnızca "aciz" değil aynı zamanda "Putin'e karşı koymak için isteksiz" olduğunu belirtti.

Rusya'nın ABD'deki seçimlere müdahale ettiğine hiç şüphe yok

2016'da yapılan ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiğine "hiç şüphe olmadığını"

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Rusya'nın seçimlere müdahale ettiği iddialarıyla ilgili kendi istihbarat servisi yerine Rusya'nın yanında yer alıp Vladimir Putin'e destek çıkmasına ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan'dan tepki geldi.

Ryan, Rusya'nın 2016'da yapılan ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiğine "hiç şüphe olmadığını" ve Rusya'nın ABD ve dünyanın çeşitli yerlerinde demokrasiyi zayıflatmaya çalışmayı sürdürdüğünü söyledi.

Ryan, Amerikan istihbarat camiası ve Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu'nun Rusya'nın seçimlere müdahale ettiğinde hemfikir olduğuna vurgu yaptı. Rusya'nın "ABD'nin en temel değer ve ideallerine düşman olmayı sürdürdüğünü" kaydeden Ryan, Trump'ın Rusya'nın müttefik olmadığını kavraması gerektiğini söyledi.

ABD Senatosu'nda Demokratların lideri olan Chuck Schumer, Trump'ın basın toplantısındaki tavrını "utanç verici bir performans" olarak nitelendirdi ve "Amerika için üzücü bir gün" yorumunda bulundu.

Eski CIA Başkanı: Vatan hainliği

Eski CIA Başkanı John O. Brennan da Trump'a şu eleştirileri yöneltti: "Donald Trump'ın Helsinki'deki basın toplantısı performansı büyük suç ve kusurlu davranışlar sınırını aşmaktadır. Bu vatan hainliğinden başka bir şey değildir. Trump'ın yorumları yalnızca embesilce değil, kendisi tamamıyla Putin'in cebinde. Cumhuriyetçi vatanseverler: Neredesiniz?"

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Corker ise, Donald Trump'ın Rusya'nın 2016 seçimlerine yaptığı müdahaleyi kınamayı reddetmesinin ABD'nin "enayi gibi gözükmesine" yol açtığını söyledi.

Corker, zirveyle ilgili olarak "Ülkemiz için iyi bir an değildi. Devlet Başkanı Putin için ise çok iyi bir gündü" yorumunda bulundu.

Pazartesi günkü zirvenin ardından Putin'e Rusya'nın ABD seçimlerine müdahale edip etmediği sorulmuş, Putin soruya "Daha büyük bir saçmalık olamaz" diyerek yanıt vermişti. Putin, "Rus hükümeti hiçbir zaman ABD'nin içişlerine müdahale etmemiştir ve etmeyi de planlamamaktadır" demişti.

2016 seçimlerini Trump'ın kazanmasını isteyip istemediği sorusuna ise Putin, "Evet, istedim" şeklinde yanıt vermiş, bunun nedeninin Trump'ın Washington ve Moskova arasındaki ilişkilerin düzeltilmesini vaat etmesi olduğunu kaydetmişti.

Donald Trump ise basın toplantısında, Rusya'nın ABD seçimlerine müdahale etmesi için "hiçbir neden görmediğini" belirtmişti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler