ABD'nin Afganistan'daki medrese katliamı unutulmuyor

Afganistan'ın Kunduz vilayetinde ABD tarafından bombalanan bir medresede 100'ün üzerinde eğitmen, öğrenci ve sivilin katledildiği katliamın üzerinden bir yıl geçti.

İslam coğrafyası, geçmişte olduğu gibi günümüzde de emperyalist devletlerin zulüm ve vahşi katliamlarına tanık oluyor.

3 Nisan 2018'de Afganistan'ın Kunduz vilayetindeki bir medreseyi hedef alan emperyalist ABD, 100'ün üzerinde eğitmen, öğrenci ve sivili katletti, onlarcasını da yaraladı. Dünya kamuoyu ve basını, her katliamda olduğu gibi bu vahşi katliamı da görmezden geldi.

Bölgede ABD ile birlikte çalışan bir Afgan yetkili, saldırının Taliban'a yönelik olarak gerçekleştirildiğini öne sürse de hastaneye getirilen yaralı öğrenciler, sivillerin vurulduğunu kanıtlıyordu.

İmza attığı her katliama meşru bir kılıf uydurmaya çalışan ABD, özgürlük adına girdiği her İslam coğrafyasını kan gölüne çevirdi.

Dünya basını ise her zaman olduğu gibi Kunduz'daki medrese katliamını da görmezden geldi. Suçları sadece Müslüman olmak olan ve yaşları 6-12 arasında değişen onlarca Kur'an bülbülü hafız, ilim tahsil etmek için gittikleri medresede vurulmuşlardı. İcazet alacakları gün bombardımana tabi tutulmuş ve şehadet şerbetini içmişlerdi.

Kunduz'daki medrese katliamı, ABD'nin katliamlar tarihinin son toplu katliamı olmadı. Emperyalist ABD, bölgede Müslümanlara yönelik bombardıman ve saldırılarına hızla devam etti. Öyle ki sadece 2019 yılının ilk 3 ayında ülkede öldürülen sivil sayısı yüzlerle ifade ediliyor.

Söz konusu medrese katliamının üzerinden bir yıl geçti ama katliamın sorumluları halen adalete teslim edilmiş değil. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler