ABD'nin Çin'e gümrük vergisi başladı

ABD'nin Çin'den ithal edilen 34 milyar dolar değerindeki 800'den fazla ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulaması resmen başladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin'den 34 milyar dolar tutarında ithalat için yeni gümrük tarifelerinin yürürlüğe girdiğini, iki hafta içinde 16 milyar dolar tutarında ithalat için de yeni tarifelerin uygulamaya sokulacağını bildirdi.

Pekin'in misillemelerine devam etmesi halinde 500 milyar doların üzerinde Çin malına yeni gümrük tarifeleri uygulamayı değerlendirdiklerini söyleyen Trump, "İlk olarak 34, iki hafta sonrasında 16 milyar dolar daha, sonra sizinde bildiğiniz gibi 200 milyar dolar askıda ve bu 200 milyar doların sonrasında askıda bekleyen 300 milyar dolar var." dedi.

"ABD ekonomik tarihin en büyük ticaret savaşını başlattı"

Çin Ticaret Bakanlığı ABD'nin bu adımının ardından açıklama yaptı. Açıklamada, "ABD'ye ticaret konusunda karşı koyacağız. ABD'nin gümrük tarifelerinin etkilerini değerlendirmeye devam edeceğiz. ABD'nin eylemleri global tedarik zincirine ağır şekilde zarar veriyor, ticari eylemleri global toparlanma hızına zarar veriyor. ABD'nin ticari eylemleri global piyasalarda kargaşayı tetikliyor. Çin, reformlara ve piyasalarını serbestleştirmeye devam edecek. Çin'e yatırım yapan yabancı şirketlere iyi faaliyet ortamı sağlayacağız. ABD'nin eylemleri ABD şirketleri ve vatandaşlarına zarar verecek. Serbest ticareti korumak için diğer ülkelerle birlikte çalışacağız. ABD ekonomik tarihin en büyük ticaret savaşını başlattı. ABD'ye yanıt vermek zorundayız." denildi.

Trump yönetimi mart ayında ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmeye başlamış, bu adım ABD ile Çin arasında bir ticaret savaşının başlangıcı olarak görülmüştü.

Bunun üzerin Çin, Washington'ın çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik ek gümrük vergilerine cevaben, ABD menşeli 128 ürüne yüzde 15 ila yüzde 25 tarife getirilmesi kararını aldı.

ABD yönetimi de bu adıma karşılık, Çin'in, Amerikalı şirketlerin teknolojilerini ve fikri mülkiyetlerini ele geçirmeye yönelik usulsüz faaliyetleri gerekçesiyle bini aşkın Çin menşeli ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmeyi planladığını açıkladı.

Çin Ticaret Bakanlığı da ABD'den ithal edilen 50 milyar dolar tutarındaki 659 ürüne yüzde 25 gümrük vergisi getirileceği karşılığını vermişti.

Bu açıklamanın ardından, ABD Başkanı Donald Trump, Çin'e daha önce açıkladığı tarifelere misillemeyle karşılık vermesi halinde 200 milyar dolarlık daha gümrük vergisi uygulanması talimatını verdi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler