Akdeniz'de göçmenleri taşıyan bot battı: 117 ölü

Libya açıklarında, içerişinde 120 göçmenin bulunduğu botun batması sonucu 2 bebek ve bir hamile kadının da aralarında bulunduğu 117 kişi boğuldu.

Edinilen bilgilere göre, Libya'nın Garabulli kentinden hareket ve 120 kişiyi taşıyan şişme bot battı. Meydana gelen faciada  2 bebek ve bir hamile kadının da aralarında bulunduğu 117 kişinin boğularak hayatını kaybettiği bildirildi.

Can veren kişilerin genelinin Batı Afrika ülkelerinden olduğu belirtilirken, söz konusu olaya müdahale edilmediğinden göçmenlerin kurtarılamadığı öğrenildi.

Bot battıktan 3 saat sonra müdahaleye gidildiği ifade edilen olayda, ikisi Sudan ve biri Gambiyalı olmak üzere 3 göçmenin helikopter ile kurtarılarak tedavi altına alındığı dile getirildi.

Hayatta göçmenlerin verdiği ifadelere göre, batan botta 2 bebek ve bir hamile kadın da bulunuyor.

Olayın yaşandığı Libya açıklarında yapılan tüm aramalara rağmen ne sönen bota ne de göçmenlere ulaşılamıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini "Libya açıklarında yine ölümler var. Avrupa limanları açık olduğu sürece, insan tacirlerine birileri yardım etmeyi sürdürdüğü müddetçe, insan kaçakçıları öldürmeye ve bu işi yapmaya devam edecek." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler