Almanya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, nisan ayı dönem başkanlığını devraldı. Almanya, dönem başkanlığını Fransa ile birlikte yürütecek.

Almanya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin bir ay için dönem başkanlığını devraldı. Fransa ile Almanya arasında varılan uzlaşmaya göre, iki ülke BM Güvenlik Konseyinin dönem başkanlığını birlikte üstlenecek.

BM Güvenlik Konseyi'nin iki yıllığına geçici üyeliğine seçilen Almanya, 2019 yılı başından beri bu görevi yürütüyor. Fransa ise ABD, Rusya, Çin ve İngiltere ile birlikte veto hakkı olan beş daimi üye arasında bulunuyor.

Almanya son olarak Eylül 2012'de BM Güvenlik Konseyinin dönem başkanlığını üstlenmişti. Gelecek yaz, Almanya yine bir ay için dönem başkanlığını üstlenecek. Her sekiz yılda bir BM Güvenlik Konseyinin geçici üyeliği için başvuruda bulunan Almanya'nın bugüne kadar bütün başvuruları kabul edildi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler