Avrupa Komisyonu’nun 17 Nisan’da yayımlanacak Türkiye raporunda FETÖ ilk kez terör örgütü olarak tanımlandı.

Avrupa Komisyonu'nun salı günü yayımlayacağı aday ülkelerle ilgili raporunda Ankara’ya yönelik eleştirilerin ölçülü ve diplomatik bir şekilde dile getirildiği görüldü.

Raporda Türkiye'nin AB'ye aday bir ülke olduğu teyit edilerek müzakerelerin tam üyeliği hedeflediğine vurgu yapıldı.

Raporda, 2017 yılında Türkiye ekonomisinin ciddi bir büyüme yakaladığı, büyümenin de işsizlik oranı üzerinde olumlu etkisi olduğu belirtildi. Türkiye’nin işleyen bir piyasa ekonomisine sahip olduğunu hatırlatan Avrupa Komisyonu, hükümetin teşvik paketleri sayesinde canlılığını koruduğuna işaret etti.

Türkiye'nin 3 buçuk milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaptığına vurgu yapılarak bu konuda AB için stratejik önemde bir görev üstlendiği belirtildi.

FETÖ ilk defa bir terör örgütü olarak tanımlandı. 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖ bulunduğu yönünde Türkiye’nin görüşlerine yer verildi. Ayrıca Ankara'nın demokratik kurumlarını korumak amacıyla almış olduğu önlemlerin meşru olduğu ifade edildi.

Avrupa komisyonu raporunda, "Olağanüstü Hal"e son verilmesinin gerekliliğine vurgu yapıldı. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler