Avrupa’da Siyer Sınavı gerçekleştirildi

Avrupa Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından organize edilen Umre ödüllü 2015 Avrupa Kutlu Doğum Siyer Sınavı, genç-yaşlı bayan ve erkeklerin katılımıyla, bir çok merkezde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

Avrupa Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından organize edilen Umre ödüllü 2015 Kutlu Doğum Siyer Sınavında, katılımcılara Muhammed Emin Yıldırım'ın kaleme aldığı "Suffa Meclisleri, Siyer Dersleri" adlı eserden 50 soru yöneltilerek, 75 dakika süre verildi.sınav sonuçlarına göre Umre ödülü kazananlar,Meş'ar Hacc Organizasyonu ile kutsal topraklara gönderilecek.

2015 Avrupa Kutlu Doğum Siyer Sınavının bugün gerçekleştirildiği merkezler şu şekilde sıralandı:

ALMANYA

Darmstadt: Almanya'nın Darmstadt kentinde bulunan Said Nursi camisinde düzenlenen Kutlu Doğum Siyer Sınavına ilgi büyüktü. Saat 10:00'da başlayan sınav saat 11:30'da son buldu.

Katılımcılar, Sınav hakkındaki görüşlerini şu şekilde açıkladı: "önemli olan bu kutlu davanın önderinin hayatını öğrenip, hayatımıza tatbik etmektir. Bu tür organizasyonlar, bilgilerimizi tazelememizi ve bilmediklerimizi öğrenmemizi sağlıyor. Avrupa'da İslam'a ve Peygamberimize saldırmaları sebebi ile bu tür faaliyetlere daha yoğun bir ilgi ile sarılmamız gerekiyor."

Sınav sonuçları yapılan değerlendirmenin hemen ardından açıklandı. Açıklanan sonuca göre dereceye girenler ve ödülleri şu şekilde ilan edildi:

Birinci : Emine Kurt, Umre seyahati
İkinci : Ümran Toptaş ,Tablet bilgisayar
Üçüncü: ömer Oğurlu, 1 adet kitap seti

Hamburg: Avrupa Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından organize edilen 2015 Avrupa Kutlu Doğum Siyer Sınavı Hamburg kentinde bulunan Platform üyesi Vahdet Camii'nde yapıldı. Sınava girenlerin heyecanlı oldukları gözlendi.

Avrupa Peygamber Sevdalıları Platformu Hamburg Koordinatörleri Mehmet Boydaş ve Edip Gürgöze , Avrupa Kutlu Doğum Siyer Sınavı (AKDSS) hakkında yaptıkları değerlendirmede, sınava katılımın yüksek olduğunu belirterek, bu sınavı yapmalarındaki amaçlarının Peygamber Efendimizin hayatını okutmak ve O`nun hayatından dersler çıkartmak olduğunu söyledi.

Sınav sonuçlarının, yapılacak olan Avrupa Geneli Kutlu Doğum etkinliğinde açıklanacağı belirtildi.

Karlsruhe: 2015 Avrupa Kutlu Doğum Siyer Sınavı Karlsruhe kentinde de kadın ve erkeklerin katılımıyla gerçekleştirildi. Karlsruhe'de , Avrupa Genelinde olduğu gibi yerel saatle 10.00'da başladı.

Sınav sonrası katılımcılara yemek ikram edildi.

Sürenin bitiminin hemen ardından görevliler tarafından değerlendirme sonucunda dereceye girenler ve ödülleri şu şekilde açıklandı:

Birinci: Hamza Yılmaz (22) Umre, İkinci: Esra Kaya (28) Tablet bilgisayar, Üçüncü :Aysegül Cemberlitas (32) Risale-i Nur Külliyatı ile ödüllendirildi.

Giessen: Avrupa Peygamber Sevdalıları Platformu üyesi Medrese (bildungsanstallt) e.v Kültür Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneğinin öncülüğünde gerçekleşen 2015 Avrupa Kutlu Doğum Siyer Sınavına ilgi yoğundu.

Sınava bayanların daha fazla katılım sağladığı görüldü . özellikle gençler, aynı sınavın Almanca olarak da yapılmasını talep ederek, Türkçe olarak geçen ilmi kelime ve kavramları anlamakta zorlandıklarını, buna rağmen yaklaşık olarak bir ay gibi kısa bir sürede hazırlandıkları sınavın, maneviyat ve siyer bilgisi yönünden kendilerine çok şey kazandırdığını ifade ettiler.

Çok güzel geçen sınav sonunda katılımcılara ikramda bulunulduğu esnada, sınav görevlileri tarafından dereceye girenler belirlendi.

Yapılan açıklamada sınavı kazananlar ve ödülleri şöyle sıralandı:

Birinci: Meryem Güneş, Umre ziyareti, İkinci : İzzet Altıntaş, Tablet bilgisayar, Üçüncü: Bahar Aslan Risale-Nur Külliyatı ile ödüllendirildi.

FRANSA

Paris: Fransa'nın başkenti Paris'te faaliyet gösteren Medine Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği'nde Bugün gün saat 10.00'da başlayan Siyer Sınavı heyecanlı bir şekilde gerçekleşti.

Fransa'nın değişik şehirlerinden gelen katılımcılar, sınava hediyeler için değil de, bu hayırlı organizasyona katılmak için geldiklerini belirtiler.

Sınava 140 kilometre uzaklıktan katılan ve 2. sırayı alarak tablet kazanan 35 yaşındaki Ankaralı Hacı Muhlis Ergen, bu organizasyonu yapan platforma ve gönüllülerine teşekkürlerini sundu. Bir arkadaşının vesilesiyle sınava katıldığını belirten, " Eğer bugün bir şeyler başardıysak, önce Allah'a hamd edip sonra Peygamberimizin ümmeti olduğumuza şükür etmemiz lazım. Çünkü bize en büyük nimet olan İslam'ı bahşetmiştir. Dereceye giremeyenler İnşallah, sınavdan sonra gidip kendi yanlışlıklarının üzerinden bir daha geçmelerini tavsiye ederim. Yanlışlıklarını bir tarafa atmayıp onlardan ders çıkarırlarsa onlar da başarabilirler" dedi.

Sınavda birinci olan ve Umre ödülünü kazanan 18 yaşındaki Ayetullah Harun Suiçer sınava hazırlanışını kitapta geçen bir hadiseye benzettiğini belirterek, " Hz. Hacer nasıl su bulmak için gayret verdiyse ve Allah ona suyu nasip ettiyse, ben de kitabı bir çok defa okudum ve Allah bu ödülü bana nasip etti." dedi.

Gamze Aktaş'ın babası Bayram Aktaş, kızını Fransa'nın Marsilya şehrinden, 800 kilometre katederek yarışmaya katılması için getirdiğini belirterek, kendisinin yarışmaya katılmadığını, ama bu atmosferi yaşadığı için sevinçli olduğunu belirtti. Aktaş , ‘Kaybedeni olmayan bir yarışmaydı , çok şükür herkes kazandı dereceye girenler de girmeyenler de."dedi.

Sürenin bitmesinden sonra katılımcılar yapılan ikramlarla birbirleriyle sohbet ederken, sınav görevlileri de bir araya gelerek sınavı değerlendirdi.

Sınavın bitmesinden kısa bir süre dereceye girenler ve ödülleri şu şekilde açıklandı:

Birinci : Ayetullah Harun Suiçer, Umre ödülü

İkinci : Muhlis Ali Ergen , Tablet bilgisayar

Üçüncü: Hatice Kübra Felay, Kitap seti

İTALYA

Como : Hz. Muhammed`in (sav) veladetlerinin yıldönümü münasebeti ile İtalya'nın Como şehrinde Mevlana Kültür Vakfında 2015 Avrupa Kutlu Doğum Siyer sınavı gerçekleştirildi. Sınava Milano, Modena ve Vicenza gibi çevre illerden gelen Peygamber sevdalısı bay ve bayanlar da katıldı.

Sınavda dereceye girenlerin ilk üçünde bayanlar yer aldı. Sınav süresinin bitmesinin ardından, katılımcılara yemek ve içecekler ikram edildi.

Siyer sınavı sonrası İLKHA'ya konuşan bazı katılımcılar duygularını şöyle dile getirdiler:''Bu çalışmada emeği geçenlerden Allah razı olsun. Gerçekten verimli bir çalışma oldu."

Siyer Sınavını kazananlar ve ödülleri şu şekilde açıklandı:

1. Meryem Deniz (25) : Umre ödülü

2. Suzan Can (29) : Tablet bilgisayar

3. Havva Aday (32): Risale-i Nur Külliyatı

Trieste: İtalya'nın Trieste kentinde bulunan Said Nursi mescidinde düzenlenen Umre ödüllü 2015 Kutlu Doğum Siyer Sınavında, katılımcılara 50 soru yöneltilerek, 75 dakika süre verildi.

Sınav sonuçları yapılan değerlendirmenin hemen ardından organizeyi yapan Veysel Aydemir tarafından açıklandı.

Buna göre dereceye girenler ve ödülleri şu şekilde sıralandı:

1.Seyhan Tutar (25) : Umre ödülü

2.Hasan kıyak (28) : tablet bilgisayar

3.Hasan özdemir(31): Risale Külliyat

AVUSTURYA

İnnsbruck: Uzun süredir beklenen Umre ödüllü 2015 Avrupa Kutlu Doğum Siyer Sınavı Avusturya‘nın Innsbruck şehrinde, Said‘i Nursi Camiisinde gercekleştirildi.

Siyer Sınavının Sonucunda dereceye girenler ve ödülleri şu şekilde açıklandı:

1. Rumeysa Abay, Umre ziyareti,

2. Çiğdem Sertkaya, Tablet bilgisayar

3. Sevda Tosun, Risale-i Nur Külliyatı

Sınavda dereceye girenlere ödüllerinin 18 Nisan'da düzenlenecek olan Avrupa geneli Kutlu Dogum Programında verileceği belirtildi.

Viyana :2015 Avrupa Kutlu Doğum Siyer Sınavı (AKDSS), Avusturya'nın başkenti Viyana'da da büyük bir heyecanla yapıldı. Yoğun katılımın olduğu sınav, Viyana Davet Camii'nde gerçekleştirildi.

Sınav, salon görevlisinin yaptığı kısa bilgilendirme konuşmasının ardından başladı.

Siyer Sınavda dereceye girenler ve ödülleri şu şekilde açıklandı:

1. Hüseyin Güneş, Umre ziyareti,

2. Ali Gündüz, Tablet bilgisayar

3. Kübra Asıl, Risalei Nur Seti

Yapılan sınavın ardından Camii Başkanı Fatih öztürk sınav sonuçlarını açıklarken şöyle dedi: ‘‘Katılan ve emek veren gayret eden tüm bacı ve kardeşlerimizden Allah razı olsun. Bu sınavda kaybeden yok. Bu vesileyle Hz. Muhammed (s.a.v) hayatını ve mücadelesini daha iyi tanıma fırsatı bulduk.‘‘ (Abdurrahman Uğurlu/ M.Nurullah Aydın /Yunus Can/Kasım Tufan-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler