​Bağdat Cuma İmamı, "Ülkemiz 2003’ten bu yana hala işgal altındadır ve bunun en açık nedeni, Amerikan askerlerinin Suriye’den çıkarılıp Irak’a getirilmesidir." dedi.

Bağdat Cuma İmamı Ayetullah Seyyid Yasin el-Musevi, Irak'taki protestolara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

el-Musevi, yaptığı açıklamada, "Bazı siyasi yetkililerin göstermek istediği gibi gerçekten de Irak’ın sorunu mevcut hükümet mi? Bu hükümetin gitmesiyle ya da bir diğer hükümetin gelmesiyle sorunlar hallolacak mı? Bizim hükümetlerimizin ne siyasi alanda ne de hizmet alanında bir programları yok." dedi.

el-Musevi, "Şu an İran’ın bizden farkı ne, onların bir hükümet planı var ama bizim devlet adamlarımızın planları yok. Neden planları yok, bilmiyorlar mı? Tüm devlet adamlarının bir hükümet planı olmalıdır ama neden yok? Açıkça söylüyorum, ülkemiz 2003’ten beri hala Amerika’nın işgali altındadır, dikkatli ol, sana sorunların nedeninin İran olduğuna dair yalan söylemesinler, bunlar yalandır, Amerika’nın yalanlarıdır. Bazen İran derken, gerçek İran’ı söylüyoruz, çünkü İran bize örnek olmuştur, çünkü onlar kararlarını Amerika’dan bağımsız bir şekilde almaktadır. Arkadaşım, ülkemiz 2003’ten bu yana hala işgal altındadır ve bunun en açık nedeni, Amerikan askerlerinin Suriye’den çıkarılıp Irak’a getirilmesidir. Bizim sorunumuz, işgal edilmiş bir ülke olmamızdır. Eğer bağımsız bir kültür oluşturmaz ve Amerikan askerlerini çıkarmazsak, bu şekilde kalacağız." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler