Bakan Çavuşoğlu: ABD'ye güvenmemiz söz konusu olmaz

​Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye'de PYD/YPG komutasında 30 bin kişilik "sınır ordusu" kurulacağı açıklamalarına ilişkin, "Bizim düşmanımız olan terör örgütüyle iş birliği yapan, ona destek veren ülkelere güvenmemiz söz konusu olmaz." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kanada'da ABD'nin Suriye'de PYD/YPG komutasında 30 bin kişilik "sınır ordusu" kurulacağı açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Basın mensuplarının ABD'nin YPG kararına ilişkin sorularına yanıt veren Çavuşoğlu, ABD Başkanı Trump'ın, YPG/PYD'ye silah vermeyeceğini altını çizerek söylediğini fakat Amerika yönetiminden ve Pentagon'dan farklı ifadelerin geldiğini söyledi.

Amerika'nın tarafını belli etmesi gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Her şeyden önce koalisyon adına açıklama yapamaz çünkü biz de koalisyonun içindeyiz. Amerika müttefiklerini mi seçiyor, terör örgütünü mü tercih ediyor? Amerika bir terör örgütünü tercih ediyorsa bizim de tavrımız elbette farklı olur. Biz kendi tedbirlerimizi alırız. Kim olursa olsun, arkasında Amerika olmuş, başka ülke olmuş, bizi ilgilendirmez. PKK'nın da arkasında birçok ülke var. Ama biz PKK ile nasıl mücadele ettiysek YPG ile de mücadele ederiz. Afrin'de de ederiz, Fırat'ın doğusunda da ederiz, nerede gerekiyorsa orada mücadelemizi yaparız." dedi.

Bu mücadelenin kendileri için var oluş meselesi olduğunu anlatan Çavuşoğlu, kendilerine karşı oluşan tehdidi bertaraf etmenin görevleri olduğunu kaydetti.

"Düşmanımız olan terör örgütlerine destek veren ülkelere güvenmemiz söz konusu olmaz"

Çavuşoğlu, şöyle konuştu: "Terör örgütünü tercih eden ülkelere yönelik tavrımızda farklı olur. Çünkü bizim düşmanımız olan terör örgütüyle iş birliği yapan, ona destek veren ülkelere güvenmemiz söz konusu olmaz. Umarım bu açıklama bireysel bir açıklamadır. Gerçeği yansıtmaz. Koalisyon adına böyle bir açıklama yapamazlar. Böyle bir adım atılmaz. Aksi takdirde bölgede kaos olur. Suriye'nin geleceği de riske atılır. Suriye’yi bölmek mi istiyor? Suriye'nin toprak bütünlüğünü mü destekliyor? Bu konuda ABD'nin de Batı'nın da dürüst olması gerekiyor. Ama bize verilen sözler de tutulmadı. Rakka'da, operasyon bittikten sonra ABD burayı Rakkalı insanlara, Araplara verecekti olmadı. Mümbiç'te de olmadı. Sözünü tutmayan bir ülke ne kadar güvenilir ve itibarlı olur. En son BM Genel Kurulu'ndaki oylamada da gördük. Artık tehditlerle, ayak oyunlarıyla iş birliği yaparak bir yere varamayız. Dolayısıyla ABD'nin burada net bir karar vermesi lazım. Yarın Rex Tillerson ile de bu konuyu görüşeceğiz." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler