Belçika’daki Cami yakan  kişiye 27 yıl hapis cezası verildi

Belçika’nın Anderlecht şehrinde 2012 yılının Mayıs ayında Şiilerin Rida camisinin yakılması sonucu, cami imamının hayatını kaybetmesi olayı ile ilgili gözaltına alınarak yargılanan bir şahıs, mahkeme tarafından 27 hapis cezasına çarptırıldı.

2010 yılında meydana gelen cami yakma olayında yangını söndürmeye çalışan 4 coçuk babası cami imamı Abdellah Dahdouh yangın dumanından zehirlenerek hayatını kaybetmişti.

Olay yerinde yakalanan 35 yaşındaki Rachid El Boukhari, yargılandığı mahkemede savcı, zanlının terörist olarak ceza almasını istemişti.

Brüksel mahkemesi 6 aralık gününde aldığı kararda, El Boukhari'yi kundakçılıktan ve adam öldürmeye teşebbüsten 27 yıl hapis cezası almasına karar verdi. Mahkeme El Boukhari'nin bu suçu tek başına planladığını ve camiyi yakmasının sebebinin ise, Suriye'deki ölen insanların sorumlularının Şiilerin olduğunu düşünmesi olduğı belirtildi.

Brüksel mahkemesi suçlunun hiç bir örgüt ve cemaatle bağlantısının olmadığını ve aşırı dindar birisi olmadığını açıkladı. (Enes Suiçer-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler