BMGK ateşkese

Suriye’nin kuşatma altında bulunan Doğu Guta bölgesindeki insani krizle ilgili acil toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, bir kez daha ateşkese "derhal" uyulması çağrısı yaptı.

Suriye'deki gelişmeler nedeniyle dün acil olarak toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Rusya destekli Suriye rejim güçlerinin kuşatması altındaki Doğu Guta'da ateşkes çağrısına uyulmasını talep etti. Yaptırım gücünden uzak Konsey, çağrısında Doğu Guta'daki insani koşulların kötüleştiğine dikkat çekti.

BMGK üyeleri ayrıca Doğu Guta'daki Duma kasabasına Pazartesi gününden beri ulaşamayan yardım konvoyunun yola çıkabilmesi için oluşturulacak koridoru da ele aldı.

Şam yönetiminin bölgeye gitmesine onay verdiği 46 kamyonluk yardım konvoyundaki gıdanın neredeyse yarısı henüz ihtiyaç sahiplerine ulaşmazken BM kaynaklarına göre tıbbi malzemenin çoğuna da Suriyeli yetkililer tarafından el konuldu.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi raporuna göre Doğu Guta'da 18 Şubat'tan beri şiddetlenen çatışmalarda hayatını kaybeden sivillerin sayısı 200'ü çocuk olmak üzere bine yaklaştı.

BM Güvenlik Konseyi, 24 Şubat'ta Suriye'ye insani yardım ulaştırılabilmesi için bir ay insani ateşkes kararı almıştı.

Rusya ise BMGK kararının ardından 27 Şubat'ta ateşkesin her gün yerel saatle 09.00-14.00 arasında geçerli olacağını Suriye rejiminin de bu ateşkese uyacağını ileri sürmüştü.

Muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta'da yaklaşık 400 bin kişi 5 yıldır abluka altında yaşıyor. Suriye rejimi, geçen yıl nisan ayından itibaren bölgeye yönelik ablukasını sıkılaştırıp, son aylarda saldırılarını şiddetlendirdi. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler