Bolivya'da haftalardır devam eden şiddet olayları ve çözülemeyen siyasi kriz, gıda ve yakıt sıkıntısına neden oldu.

Bolivya’da, seçimlerde hile yapıldığı iddiasındaki muhaliflerin şiddet eylemlerine dönüşen protestoları ve ordunun baskısıyla Devlet Başkanı Evo Morales'in istifa etmişti. İstifa sonrasında Çokuluslu Yasama Meclisinin (ALP) üst kanadı Senatörler Meclisi, Başkan Yardımcısı Jeanine Anez'in geçici devlet başkanlığına getirmişti.

Ülke genelinde süren protesto ve yol kapatma eylemleri başkent La Paz ve diğer şehirlerde günlük hayatı olumsuz etkiliyor.

Anez'in istifasını isteyen ve çoğunluğu Morales destekçisi köylü ve yerlilerden oluşan Bolivyalıların ülke kırsalında sürdürdükleri protesto ve yol kapatma eylemleri nedeniyle, başkent La Paz'ın yanı sıra Santa Cruz ve Cochabamba gibi vilayetlerin merkezlerinde gıda sıkıntısı yaşanıyor.

El Alto şehrinde, Anez'in istifasını isteyen çoğunluğu Morales destekçisi grupların kurdukları barikatlar ise başkent Lapaz’da akaryakıt ve doğal gaz sıkıntısının yaşanmasına neden oluyor. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler