Doğu Guta'ya yönelik saldırılarda onlarca sivil hayatını kaybetti

Suriye'de Esed rejiminin abluka altında tuttuğu Doğu Guta bölgesine düzenlenen yoğun hava saldırılarında, onlarca sivil yaşamını yitirdi.

Suriye'de, muhaliflerin kontrolündeki bölgelere düzenlenen hava saldırılarında can kayıpları yaşanmaya devam ediyor.

Esed rejiminin, başkent Şam'da abluka altında tuttuğu Doğu Guta bölgesine son günlerde düzenlediği yoğun saldırılarda onlarca sivil yaşamını yitirdi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, rejim güçlerinin Rusya'nın desteğiyle, sadece cumartesi günü, en az 40 hava saldırısı düzenlediğini belirtti.

Saldırılarda, muhaliflerin son kalesi olarak bilinen Doğu Guta'ya bağlı Haresta ilçesiyle çevre semtler hedef alındı. Saldırılarda onlarca can kaybının yanında, yüzlerce kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Sivil Savunma ekiplerinin özellikle enkaz altında kalanlara yönelik arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Saldırılarda yaralananlar çevredeki hastanelerde tedaviye alındı.

Aralıksız devam eden hava saldırıları yüzünden ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Bölgede, acil insani yardıma muhtaç en az 400 bin sivilin yaşadığı tahmin ediliyor.

Doğu Guta, Astana anlaşmalarında çatışmasızlık bölgesi ilan edilmesine karşın Rusya'nın garantörlüğünü üstlendiği rejim, 9 aydır bölgeye yönelik abluka ve bombardımanlarını sıklaştırmış durumda.

İnsani krizin derinleştiği bölgede, yüzlerce ağır hasta donanımlı hastanelere sevk edilmeyi bekliyor. Doğu Guta'da çok sayıda bebek ve çocuk da açlık ve ilaçsızlık nedeniyle hayatını kaybetti. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler