El Fetih: Hamas'ın kararını memnuniyetle karşıladık

Hamas, Gazze'deki idari komiteyi feshederek, Ulusal Uzlaşı Hükümeti'nin Gazze'de görevi devralması çağrısında bulundu. Filistin merkezi hükümetini elinde bulunduran El Fetih de Hamas'ın bu kararını memnuiyetle karşıladıklarını açıkladı.

Hamas'ın bu sabah Gazze'deki İdari Komitenin feshedildiğini, Ulusal Uzlaşı Hükümeti'nin Gazze'de görevi devralmasını, genel seçimlere gidilmesini ve Fetih Hareketi ile diyaloğa hazır olduğunu açıklaması üzerine El Fetih'ten açıklama geldi.

Filistin yönetimini Sözcüsü Yusuf Mahmud, bütün sorumlulukları üzerine alarak Gazze'ye geçmeye hazır olduğunu açıkladı.

Mahmud yaptığı yazılı açıklamada, Hamas ve Fetih Hareketi'nin 'İdari Komite'nin fesh edilmesine ilişkin yapılan açıklamalara işaret ederek, hükümetin bakanlıkları ve giriş kapılarını teslim alması ve eski memurların görevlerine yeniden dönmesi gerektiğini kaydetti.

2011 yılında Kahire'de imzalanan anlaşmaya sadık olduklarını aktaran Mahmud, İdari Komitenin fesh edilmesi kararını doğru bir adım olarak değerlendirdiklerini belirterek, "Filistin Hükümeti, İsrail ambargosu altında bulunan Gazze'deki görevleri devralması ve halkın sıkıntılarının hafifletilmesi için daha önce Filistinli gruplara bir plan sunmuştu." dedi.

Filistin Hükümeti'nin Mısır'ın, bölünmeyi bitirme ve birleşme yönündeki çabalarını memnuniyetle karşıladığını ifade eden Mahmud, "Mısır'ın yürüttüğü görüşmelerin tarihi bir fırsat" olduğunu kaydetti.  (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler