Erbaş'tan Neo-Naziler'in saldırısında çocuklarını kaybeden aileye ziyaret

​Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 1993 yılında yaşanan Solingen Katliamı’nda çocuklarını kaybeden Genç ailesini ziyaret etti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Almanya'nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993'te Neo-Naziler tarafından kundaklanan evlerinde 5 ferdini kaybeden Genç ailesini ziyaret etti.

2. Avrupa Müslümanları Buluşması için Almanya’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Solingen Katliamı’nda 2 kızını, 2 torununu ve 1 yeğenini kaybeden Durmuş ve Mevlüde Genç çiftiyle Solingen’de bulunan evlerinde görüştü.

Ailenin vefat eden evlatları için rahmet dileyen Erbaş, "Rabbim sizleri cennette buluştursun. Bu topraklarda yaşayan tüm kardeşlerimize Cenab-ı Hak böyle kaza-bela vermesin. Barış içerisinde yaşamayı nasip eylesin." dedi.

Erbaş, vefat edenlerin ruhları için Kur’an-ı Kerim okudu ve dua etti.

Durmuş ve Mevlüde Genç çifti, Erbaş’a o dönem ve daha sonraki süreçlerde yaşananları anlattı.

29 Mayıs 1993 tarihinde Solingen'de meydana gelen olayda, dört aşırı sağcı Alman, Genç ailesinin evini kundaklamış, yangında Mevlüde ve Durmuş Genç, iki kızını, iki torununu ve bir yeğenlerini kaybetmişti.

Ziyarette Erbaş’a Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun, Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay, Berlin Din Hizmetleri Müşaviri Kazım Türkmen ve DİTİB Genel Başkan Vekili Ahmet Dilek eşlik etti.

Erbaş 'Dünden Bugüne' adlı fotoğraf sergisini açtı

Erbaş, ayrıca Almanya'daki temasları kapsamında Köln’de Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin (DİTİB) kuruluş süreci ile DİTİB Köln Merkez Camii’nin yapım aşamalarını anlatan “Dünden Bugüne” adlı fotoğraf sergisini açtı.

DİTİB Köln Merkez Camii’nin Sergi Salonu’nda ziyarete açılan sergide 60 adet fotoğraf bulunuyor.

20 Ocak’a kadar ziyaret edilebilecek olan sergi, aynı zamanda Köln Ehrenfeld Tasarım Parkuru (Passagen/Interior Design Week Köln 2019) kapsamında da sanatseverlerin beğenisine sunulacak. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler