Erdoğan ve Putin'den

​Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "15 Ekim'de 15-20 kilometrekareye kadar silahsız bölge kuracağız. Nusra ve ağır silahlar da çekilecek. Kontrolü Rusya-Türkiye askerleri ortak sağlayacak." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

"15 Ekim'de 15-20 kilometrekareye kadar silahsız bölge kuracağız"

Toplantıda ilk sözü alan Putin, Erdoğan'la gerçekleştirdikleri görüşmede Suriye'deki çözüm arayışlarını ele aldıkları belirterek, "İdlib'i değerlendirdik. Çok önemli kararlar ve mutabakatlara vardık. Rusya'nın endişeleri, savaşçılardan doğan Halep'e saldırı tehlikesi var. Bugün görüşmelerde bu durumu ayrıntılı olarak konuştu. 15 Ekim'de 15-20 kilometrekareye kadar silahsız bölge kuracağız. Nusra ve ağır silahlar da çekilecek. Kontrolü Rusya-Türkiye askerleri ortak sağlayacak." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye ve Rusya koordineli devriye görevi yapacak

Ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise söz konusu silahsız bölgede Türkiye ve Rusya'nın koordineli devriye görevi yapacaklarını belirterek muhaliflerin bulundukları alanda kalmaya devam edeceklerini, radikal grupların bu alanda faaliyet göstermeyeceklerini kaydetti.

"İdlib meselesinin Astana ruhuna uygun bir anlayışla çözümü konusunda mutabıkız"

İkili ve heyetler arası görüşmelerde İdlib'de Türkiye ile Rusya'nın karşılıklı endişelerini dikkate alan bir çıkış yolu bulunması konusunda çok önemli mesafe aldıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sayın Putin'le İdlib meselesinin Astana ruhuna uygun bir anlayış temelinde çözümü konusunda mutabık olduğumuzu bir kez daha gördük" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu: "Bu çerçevede yaptığımız değerlendirmelerin sonunda, muhalifler ve rejim kontrolündeki alanlar arasında silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulmasını kararlaştırdık. Muhalifler bulundukları alanlarda kalmaya devam edecekler, buna karşılık Rusya ile birlikte belirleyeceğimiz radikal grupların söz konusu alanda faaliyet göstermemelerini sağlayacağız. Rusya, İdlib çatışmasızlık bölgesine saldırılmayacağını temin için gereken tedbirleri alacaktır. Gerek üçüncü tarafların provokasyonlarını, gerekse varılan mutabakata yönelik ihlallerin tespitini ve engellenmesini de yine birlikte temin edeceğiz. Bu amaçla Rusya ve Türkiye belirlenecek silahsızlandırılmış bölge sınırlarının iki tarafın da koordineli devriye faaliyeti gösterecektir. Türkiye, hâlen İdlib çatışmasızlık bölgesinde bulunan gözlem noktalarını da tahkim edecektir. Bu mutabakatla İdlib'de büyük bir insani kriz yaşanmasının önüne geçtiğimize inanıyorum."

Türkiye'nin, Suriye krizinin başından beri olduğu gibi, İdlib meselesinde de üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu mutabakat Türkiye'nin yeni yüklerle karşılaşmaması bakımından olduğu kadar, Rusya başta olmak üzere konuya taraf ülkeler için de önemli bir kazanımdır" ifadelerini kullandı.

"Arzumuz; Suriye krizinin BMGK'nin 2254 sayılı kararı temelinde çözüme kavuşturulmasıdır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Türkiye ve Rusya olarak arzumuz, Suriye krizinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı temelinde çözüme kavuşturulmasıdır. Bu hedefe yönelik iş birliğimizi sürdüreceğiz. Bu çerçevede, Astana garantörlerinin Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisiyle geçen hafta başında Cenevre'de anayasa komitesi konusunda yaptıkları toplantının sonuçlarını değerlendirdik. Hedefimiz, tabii ki önce bir anayasanın oluşması, ardından orada demokratik bir seçimin gerçekleşmesi ve ondan sonra da Suriye halkının kendi gerçek demokratik iktidarına kavuşmasıdır. Komitenin kuruluş sürecini en kısa sürede tamamlamak için çabalarımızı hızlandırmak hususunda mutabık kaldık." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler