Ermenistan 1 Mayıs'ta sandığa gidiyor

Yaklaşık iki haftadır protestolara sahne olan Ermenistan'da parlamento Sarkisyan'ın istifasıyla boşalan başbakanlık için 1 Mayıs'ta oylama yapılacak.

Devlet başkanlığı görevi sona erdikten bir hafta sonra başbakanlığa geçen Serj Serkisyan, yaklaşık iki hafta süren protesto gösterilerinin ardından görevinden ayrılmak zorunda kaldı. Başbakanlık görevini geçici olarak aynı partiden Karen Karapetyan üstlendi.

Muhalefet, iktidar partisi üzerindeki baskısına devam ederek hükümete geçici olarak liderlik eden Karen Karapetyan'dan "yaptıkları devrimin tescil edilmesini" istedi. Muhalefetin lideri Nikol Paşinyan'ın çağrısının ardından Ermenistan parlamentosunun, yeni başbakanı 1 Mayıs'ta seçeceği açıklandı.

Muhalefet lideri Paşinyan, halkın göstereceği tek bir adayı kabul edeceğini ve iktidardaki Cumhuriyetçi Parti'nin ülkeyi yönetmesine artık izin verilemeyeceğini söyledi.

Ermenistan muhalefeti erken seçimlere gidilmesini de talep ediyor. Ermenistan Anayasası istifadan en geç yedi gün sonra yeni başbakanın seçilmesini öngörüyor. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler