​Hamas'ın çağrısıyla Gazze'de gerçekleştirilen​ Filistinli grupların toplantısında siyasi ortaklık ve uzlaşıya vurgu yapıldı.

Hamas'ın dün akşam Filistinli gruplarla yaptığı toplantı, ortaklık ve ulusal uzlaşıya bağlılık vurgusuyla sona erdi. 

Toplantıda ayrıca Gazze Şeridi'ne uygulanan ablukanın kaldırılması, uzlaşının hayata geçirilmesi ve Yüzyılın Anlaşması'nın reddedilmesi çağrısı yapıldı.

Toplantıya Fetih dahil tüm gruplar katıldı. Toplantıda Filistin uzlaşısı, ateşkes, Gazze Şeridi'nde gerçekleştirilecek insani projeler, Gazze'ye uygulanan ablukanın ve yaptırımların kaldırılması konularının ele alındığı ifade edildi.

Filistinli grupların uzlaşının 2011 Kahire Anlaşması ve sonrasında imzalanan anlaşmalar temelinde hayata geçirilmesinin zorunlu olduğu noktasında birleştikleri kaydedildi.

Toplantıda ayrıca direniş hakkını korumakla birlikte Filistin halkını savaştan uzak tutma ve işgal rejimi bağlı kaldıkça 2014'teki ateşkes anlaşmasına bağlı kalma konusunda anlaşıldığı belirtildi.

İnsani projeler için siyasi bedeller ödenmesi şartını reddeden Filistinli gruplar, Yüzyılın Anlaşması'nın reddedilmesi konusunda da görüş birliğine vardı.

Filistinli gruplar, toplantıyı organize eden ve siyasi ortaklık ilkesine bağlılığını gösteren Hamas'a övgüde bulundu.

Bedran: Filistin davasıyla ilgili tüm dosyaları takip için Kahire'ye yeniden gideceğiz

Gazze'de Filistinli gruplarla yaptıkları toplantının ardından Filistin Enformasyon Merkezi'ne açıklama yapan Hamas Siyasi Birimi üyesi Hüsam Bedran, hareket içindeki istişareleri tamamladıktan sonra Filistin davasıyla ilgili tüm dosyaları takip için Kahire'ye yeniden gideceklerini bildirdi.

Gazze'de Filistinli grupların temsilcileriyle ve milli şahsiyetlerle görüşmekten mutlu olduklarını belirten Bedran, Hamas'ın diğer görüşleri dinlemeyi ve onlara bilgi vermeyi eskiden beri adet edindiğini hatırlattı.

Bedran, siyasi konular ve sahadaki gelişmelerle ilgili milli bir görüş çerçevesinde uzlaşıyla hep birlikte hareket etmeleri gerektiğini ifade etti.

Bedran, Mısır'ın Hamas'a Kahire'de sunduğu öneriyle ilgili konuşmaktan ise kaçındı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler