Hamas'tan Abbas'a

​Hamas sözcüsü Hazım Kasım, El Fetih Lideri Mahmud Abbas'ın, ABD Başkanı Trump'ın kendisine yaptığı Ürdün ile konfederasyon ve işgal rejimiyle toprak değişimi önerisini kabul ettiğini açıklamasına tepki gösterdi.

Filistin'deki İslami Direniş Hareketi Hamas sözcüsü Hazım Kasım, El Fetih Lideri Mahmud Abbas'ın siyonist heyetle görüşmesinde konfederasyon önerisini kabul ettiğini açıklamasının ve güvenlik koordinasyonunu koruyacağına söz vermesinin Filistin milli icması dışına çıkmaktaki ısrarını gösterdiğini ifade etti.

Kasım, dün akşam konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında, Abbas'ın Şabak Başkanı'yla yüzde 99 aynı görüşte olduğunu ve güvenlik güçlerine işgal ordusuyla işbirliği yapma talimatı verdiğini söyleyerek Filistin halkının fedakarlıklarıyla oynadığının ve işgali reddeden milli duygularıyla alay ettiğinin kanıtı olduğunu belirtti.

"Bu açıklamalar Abbas'ın Ulusal Konsey ve Merkez Konseyi kararlarını hiçe saydığını gösteriyor." diyen Kasım, söz konusu kararları sadece kâğıt üzerinde gören Abbas'ın işgal güçleriyle yürüttüğü güvenlik koordinasyonuyla gurur duyduğuna dikkat çekti.

Abbas'ın Ürdün ve işgal rejimiyle konfederasyonu kabul ettiğini açıklamasının bölgenin doğal bir parçası olmaya çalışan işgal rejimine yardımcı olduğunu kaydeden Kasım, açıklamaların Filistin davasını tasfiye etmeye, Kudüs'ü çalmaya, dönüş hakkını iptal etmeye ve UNRWA'yı tasfiye etmeye çalışan Amerikan yönetimine de hizmet ettiğini söyledi.

Mahmud Abbas: Toprak değişimini de kabul ettim

El Fetih Lideri Mahmud Abbas, ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisine yaptığı Ürdün ile konfederasyon ve işgal rejimiyle toprak değişimi önerisini kabul ettiğini açıklamıştı.

Abbas, dün siyonist heyetlle Ramallah'taki ofisinde yaptığı görüşmede, Trump'ın danışmanı Jared Kushner'in ve ABD'nin Ortadoğu Barışı Özel Temsilcisi Jason Greenblatt'ın ziyaretleri sırasında sundukları yeni siyaset planına değindi.

Abbas, "Amerika'nın bu önerisine olumlu cevap verdim fakat üçlü olmasını, yani İsrail'in de taraf olmasını şart koştum. Biz Filistinliler ve Ürdünlüler… Toprak değişimini de kabul ettim." dedi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler