​Honduras'ta artan akaryakıt fiyatlarına karşı önlem olarak bir aylığına fiyat dondurma yoluna gidildi.

Honduras Enerji Bakanı Erick Tejada düzenlediği basın toplantısında, uluslararası akaryakıt fiyatlarının ulusal ekonomi üzerindeki etkisini hafifletmek için fiyat dondurma kararı aldıklarını söyledi.

Tejada, kararın pazartesiden itibaren 4 hafta boyunca benzin ve motorin fiyatlarında uygulanacağını söyledi.

Kararın devlete olan mali etkisinin 145 milyon lempira (Yaklaşık 6 milyon dolar) olacağını söyleyen Tejada, bu önlemi almasalardı, dizelin önümüzdeki haftadan itibaren 5 lempira daha paha artacağını kaydetti.

Tejada, kararın amacının nüfusun tüm sektörlerine, özellikle faaliyetlerini yürütmek için dizele bağımlı olan üretim sektörleri ve toplu taşımaya fayda sağlamak olduğunu belirtti.

Latin Amerika'nın en yoksul ikinci ülkesi olan Honduras'ta dizel, ağırlıklı olarak sanayi, ulaşım ve elektrik üretiminde kullanılırken, normal benzin alt-orta sınıf tüketiciler tarafından kullanılıyor. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler