Idai kasırgasında bilanço ağırlaşıyor

Afrika'nın güneyindeki ülkeleri vuran Idai kasırgasında hayatını kaybedenlerin sayısı 700'ü aştı.

Mozambik Arsa ve Çevre Bakanı Celso Correia, Idai kasırgasında hayatını kaybedenlerin sayısının 417'ye yükseldiğini belirtti. Zimbabve ve Malavi'de de ölenlerle birlikte hayatını kaybedenlerin sayısının 700'ü aştığı belirtiliyor.

Afrika'nın güneyindeki ülkelerde geçen hafta çıkan ve Malavi, Mozambik, ve Zimbabve'de bir buçuk milyon insanın etkilendiği kasırgada ilk gelen haberlerde 150 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin ise kayıp olduğu açıklanmıştı.

Mozambik Arsa ve Çevre Bakanı Celso Correia, Idai kasırgasında hayatını kaybedenlerin sayısının 417'ye yükseldiğini belirtti.

Kasırga en çok Mozambik'te ölümlere neden oldu. Mozambik Çevre Bakanı Celso Correia 417 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ölü sayısı daha önce yapılan açıklamada 242 olarak belirtilmişti.

Zimbabve'de en az 259, Malavi'de ise 56 kişinin öldüğü bildiriliyor. Tüm bölgede toplam ölü sayısının en az 700 olduğu tahmin ediliyor.

Arama ve kurtarma çalışmalarının devam ederken, bölgede on binlerce kişiye kolera teşhisi konulduğunu açıklandı.

Türkiye ise bölgeye bir arama-kurtarma ekibi gönderdiğini açıklamıştı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Idai kasırgasının Mozambik, Malavi ve Zimbabve’de yol açtığı insani krizden derin üzüntü ve endişe duyuyoruz. Felakette hayatını kaybedenler için başsağlığı, yaralılar için acil şifa dileklerimizi yineliyoruz. Türkiye, anılan ülkelerdeki acil insani ihtiyaçların karşılanması amacıyla yürütülen uluslararası çabalara süratle katılmış; Kızılay ve TİKA ekipleri ilgili Büyükelçiliklerimizle eşgüdüm halinde felaket bölgelerinde yardım çalışmalarına başlamıştır. AFAD, AKUT, Kızılay ve Sağlık Bakanlığı personelinden oluşan bir arama-kurtarma ekibi bu sabah bir askeri uçakla Mozambik’e doğru yola çıkmıştır." denildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler