İhvan: Muhammed Kemal ‘gözaltında’  öldürüldü

Mısır İçişleri Bakanlığı, Müslüman Kardeşler Liderinden Muhammed Kemal'in, girdiği çatışma sonucu öldürüldüğünü iddia ederken, İhvan ise yaptığı açıklamada Kemal’in gözaltında şehit edildiğini belirtti.

İhvan-ı Müslimin Liderlerinden Dr. Muhammed Kemal'in öldürülmesine ilişkin Mısır İçişleri Bakanlığı ve İhvan'ın resmi sitesi bir açıklama yaptı.

Cuntacı rejimin İçişleri Bakanlığı, Kemal'in evine düzenlenen operasyonla öldürüldüğünü iddia ederken İhvan yaptığı açıklamada Dr. Kemal'in cuntacı askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra şehit edildiğini ifade etti.

İhvan açıklamasında Dr. Kemal'le birlikte Müslüman Kardeşler Rehberlik Bürosu üyesi Yaser Şehade'nin de şehit edildiğini belirtti.

Mısır'da 2012'de seçimle cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi, 2013'te askeri darbeyle devrilmişti. Mursi'nin devrilmesinden bu yana Müslüman Kardeşler'i hedef alan operasyon ve soruşturmalar sonunda açılan davalarda yüzlerce kişi idam cezasına mahkum edilmişti.

Darbeden sonra başta İhvan olmak üzere darbeye karşı çıkan çok sayıda grup yüzbinleri toplayarak protesto gösterileri düzenlemişti. Tamamen sivil insanların düzenlediği gösterilerde cuntacı rejim protestoları hazmedememiş Rabia'tül Adeviye ve Nahda meydanlarında toplanan sivillere ateş açarak sert müdahalelerde bulunmuştu.

Darbeden sonraki iki aylık süreçte binlerce kişi katledilirken 10 binden fazla kişi de yaralanmıştı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler