Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hâkim, İran ile ABD arasında arabuluculuk yapacaklarını söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif, 3 günlük ziyaret için gittiği Irak’ın başkenti Bağdat’ta, Iraklı mevkidaşı Muhammed Ali el-Hâkim ile bir araya geldi.

Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra bölgedeki son gelişmeler ele alındı.

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Bakan el-Hâkim, İran’a uygulanan ekonomik yaptırımların yararlı olmayacağını belirterek, komşu ülke İran’ın yanında olduklarını söyledi. Ülkesinin ABD ile İran arasındaki krizin son bulması için arabuluculuk yapacağını belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise "İran’a yönelik ekonomik veya askeri tüm savaş çabalarına karşı duracağız ve onlarla güçlü bir şekilde yüzleşeceğiz." dedi.

Ülkesinin nükleer anlaşmayı ihlal etmediğini vurgulayan Zarif,  Avrupa ülkelerine taahhütlerini yerine getirme çağrısında bulunarak, "Nükleer anlaşmayı korumak için daha fazlasını yapmalılar. Konuşmak anlaşmayı korumak için yeterli değil. Avrupalılar pratikte de harekete geçmeli." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler