Rebar Ahmet, Kürdistan’da çok sayıda ruhsatsız silah bulunduğunu belirterek, ağır makineli silahlar da dahil şehirler arasında yasa dışı silah alışverişi yapıldığını söyledi.

Kürdistan Bölgesi’nde işlenen suçların çoğunun İçişleri Bakanlığı tarafından kayıt altına alınmayan silahlarla yapıldığını belirten Ahmet, "Maalesef silahlanma sayısı oldukça fazla. Peşmergelere ait silahlar evde tutuluyor. Peşmerge Güçleri’ne mensup kişiler hala silahlarını evlerine götürüyor. Şu ana kadar sistem bu şekilde yürüyor. İçişleri ve Peşmerge Bakanlığı’nda yeni bir mekanizma geliştirilerek silahların bundan sonra evlere götürülmesinin önüne geçilmeli.” dedi.

Bazı evlerde Doçka gibi ağır silahların da bulunduğunu ifade eden Ahmet, "Doçka gibi ağır silahların meydanlarda satılmaması gerekiyor. Bu durum mevzuatların dışındadır." dedi.

Kürdistan Bölgesinde, ruhsatsız silah bulundurmanın cezası bir yıldan başlıyor. Bu kişilere para cezası da kesiliyor. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler