İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, "ABD yaptırımları, sadece ekonomik bir savaş değil, aynı zamanda ekonomik terörizmdir." dedi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD yaptırımlarının, ülkedeki sel felaketinde zarar gören yerlere, yeterli yardımın ulaştırılamamasına neden olduğunu söyledi.

Twitter hesabından açıklamada bulunan Zairf, "Trump’ın İran’a baskı uygulama politikası, 2231 sayılı BMGK ve Lahey Adalet Divanı kararlarına aykırıdır. ABD yaptırımları, İran Kızılay'ının selden zarar görmüş bölgelere yardımlarını engellemiştir." dedi.

Zarif, yaptırım listesinde yardım helikopterlerinin de olduğunu belirterek, bunun sadece ekonomik bir savaş olmadığını, aynı zamanda ekonomik terörizm olduğunu belirtti.

İran'da yaklaşık iki haftadan bu yana etkili olan şiddetli yağışlar, birçok kentte hayatı olumsuz etkiledi. Sağanaklar nedeniyle meydana gelen sel felaketlerinde en az 50 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 300 kişi yaralandı.

Gülistan eyaletindeki sel felaketi sırasında izne ayrıldığı ortaya çıkan Vali Menaf Haşemi, görevinden alındı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler