İran savunma sanayi ürünlerini sergiledi

​İran İslami Devrimin 40'ıncı yıldönümü dolayısıyla yüzde yüz İranlı uzmanların eseri olan 500 savunma sanayi ürünü sergilendi. Bazı silahlar ilk kez görücüye çıktı.

İran Genelkurmay Başkanı General Mohammad Bageri, İslami Devrimin 40'ncı yıldönümü dolayısıyla düzenlenen "İktidar 40" isimli fuarda yüzde yüz İranlı uzmanların eseri olan 500 savunma sanayi ürününün sergilendiğini bildirdi.

Bageri, yaptığı açıklamada fuarda hafif silahlar, havan topları, toplar, elektronik sanayi, iletişim sistemleri, radarlar, savunma sanayinde yapılan uyduların örneklerinin karadan karaya füzeler, kara-havai hava-hava, kara-seniz çeşitli menzillerde füzelerin de sergilendiğini söyledi.

İran'ın İHA'lar yapımındaki tecrübesine değinen General Bageri, İran'ın İHA yapımında dünyanın sayılı ülkelerinden olduğunu söyledi.

Devrim öncesi savunma sanayinde sadece bazı hafif silahların montaj hattının olduğunu ifade eden Bageri, bunun bugünkü üstün konumla kıyaslanılamaz olduğunu ve fuarda sergilenen tüm ürünlerin üretim imkanının bulunduğunu söyledi.

Yerli İHA'lar ilk kez görücüye çıktı

Fuarda İran savunma sanayiinin en yeni İHA'sı "Keman-12" ile "Shahed” de ilk kez görücüye çıktı.

Keman-12 İHA'sı bin kilometre menzili ile 100 kilogram ağırlığında yükü taşıyabiliyor. Kalkış yaptıktan sonra saatte 200 kilometre hıza ulaşıyor ve 10 saat hiç ara vermeden uçabiliyor. Keman-12 İHA'sı kalkış yapmak için en az 400 metre uzunluğunda bir piste ihtiyacı bulunuyor.

Amerika'nın RQ-170 modeli İHA'sının bir kopyası olan İran yapımı “Shahed” İHA'sı tasarım ile kompozit bir gövdeye sahip olan bomba yüklü İHA, yüksek manevra ve radardan kaçma kabiliyeti nedeniyle, dört güdümlü bomba taşıyabiliyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler