İslam'a hakaret davasına beraat kararı

Pakistan'da Yüksek Mahkeme, İslam'a hakaret ettiği gerekçesiyle idam cezasına çarptırılan Hristiyan kadının infazını iptal etti.

Pakistan'da Yüksek Mahkeme, 2010 yılında Lahor Mahkemesi tarafından İslam dini ve peygamberine hakaret ettiği gerekçesiyle idam cezasına çarptırılan Hristiyan kadının serbest kalmasına hükmetti.

Mahkûmiyet kararını kaldıran üç kişilik jüri heyetinin başkanı Saqib Nisar, başka bir suçlamanın olmaması halinde Hristiyan kadının serbest kalacağını belirtti.

İslam dini ve peygamberine hakaret ettiği suçlamasıyla tutuklu bulunan 45 yaşındaki Hristiyan kadın Asya Bibi'nin serbest bırakılması yönündeki çağrılara şiddetle karşı çıktıklarını açıklayan Pakistan Sünni İttihat Konseyi, Bibi'nin affedilmesinin ülkede anarşi ve kaosa yol açacağını duyurmuştu.

Kararın ardından aralarında Tahrik-i Lebbeyk gibi bazı İslami partilerin de bulunduğu gruplar, Karaçi ve İslamabad başta olmak üzere ülkenin büyük kentlerinde sokaklara çıkmaya başladı.

Başbakan İmran Han'ın görevden alınması çağrısında bulunan protestocular, bu kararı veren yargıçların da "ölümü hak ettiklerini" bildirdi.

Daha önce Bibi Asya'ya yardım eden iki üst düzey siyasetçi öldürülmüştü. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler