İsmail Heniyye HAMAS'ın yeni lideri oldu

İslamî Direniş Hareketi-HAMAS'ın Siyasi Büro Başkanlığına İsmail Heniyye seçildi.

İslami Direniş Hareketi HAMAS'ın Siyasi Büro Başkanlığı için yapılan seçimde Halid Meşal'in yerine İsmail Heniyye'nin seçildi.

Al-Cezire Televizyonu, HAMAS lideri Halid Meşal'e dayandırarak verdiği haberde, Heniyye'nin hareketin Siyasi Birimi Başkanı seçildiğini Meşal'in bizzat duyurduğunu belirtti.

Gazze ile Katar'ın başkenti Doha arasında "video konferans" sistemiyle yapılan seçim sonucunda, hareketin Gazze'deki liderlerinden İsmail Heniyye, HAMAS'ın yeni lideri oldu. Başta Heniyye olmak üzere Gazze'deki Hamas liderlerinin seçim için Doha'ya gitmesi gerekiyordu. Ancak Rafah sınır kapısının kapalı olmasından dolayı gidememişlerdi.

Edinilen bilgilere göre, seçimin Heniyye'nin yanı sıra Musa Ebu Merzuk ve Muhammed Nizal arasında gerçekleşti. Heniyye, 2013'ten bu yana Hamas Siyasi Büro Başkanı Meşal'in yardımcısı olarak görev yapıyordu. Meşal'in iki kez Siyasi Büro Başkanlığı görevini yürütmesinden dolayı yeniden seçilme hakkının bulunmuyordu.

HAMAS'ın yeni lideri olan Heniyye'nin, bölgedeki güvenlik zafiyeti ve İsrail'in hedef alma olasılığı nedeniyle Gazze dışına çıkması bekleniyor. Hareketin Siyasi Birimi Başkanı seçilen İsmail Heniyye, hareketin üçüncü başkanı oldu. İlk defa Siyasi Birimin Başkanlığına Dr. Ebu Merzuk seçilmiş ve 1992-1995 yılları arasında liderlik etmişti. Ardından seçilen Halid Meşal ise 1996 yılından beri başkanlık yapıyordu.

HAMAS lideri İsmail Heniyye kimdir?

Heniyye 1963 yılında Gazze'nin batısında yer alan Eş-Şati Mülteci kampında ikamet eden mülteci bir Filistinli ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

İlk, orta ve lise eğitiminden sonra Gazze'deki İslam Üniversitesi Arap Dili dalında lisans diplomasını aldı. öğrenci iken üniversitedeki İslami Kitle öğrenci Grubu içerisinde faaliyetlerini sürdürdü. Birkaç kez işgal güçleri tarafından tutuklanıp zindana atıldı. 1987 yılında 18 gün, 1988 yılında 6 ay zindanda kalırken, zindanda en uzun dönemi 1989 yılında tutukluyken yaşadı.

17 Aralık 1992'de onlarca HAMAS lideriyle birlikte Lübnan'ın güneyine sürgün edildi. Burada diğer liderlerle birlikte yaklaşık bir yıl kaldı.

Birinci intifadada HAMAS'ın gençlik lideri olarak hitabetiyle meşhur oldu. HAMAS kurucusu Şeyh Ahmed Yasin, 1997 yılında zindandan çıktıktan sonra Heniyye onun ofis işleri müdürlüğü görevini üstlendi.

İsmail Heniyye'nin Şeyh Ahmed Yasin ile birlikte Gazze'de bulunduğu ev 6 Eylül 2003 tarihinde işgal uçaklarının attığı füzenin hedefi oldu. Ancak Şeyh Ahmed Yasin'le birlikte kendisi ve ev halkı da yara almadan kurtuldu.

2006 yılında yapılan seçimlerde HAMAS'ın kurduğu Değişim ve Islah Partisi'ne başkanlık etti. Partinin büyük bir başarı göstermesinin ardından Mahmud Abbas, hükümeti kurmakla Heniyye'yi görevlendirdi.

Ancak çok geçmeden Abbas, 14 Haziran 2007 tarihinde Heniyye'yi görevden aldığını duyurdu. O günden beri Heniyye, HAMAS'ın Gazze'deki liderliğini ve hareketin Siyasi Birimi başkan yardımcılığını yapıyordu. (Mustafa Kaynak - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler