İtalya, Norveç makamlarından, Ensar El İslam'ın kurucusu ve eski lideri Molla Necmettin Fatih Krekar'ın iadesini istedi.

İtalya hükümeti, Norveç makamlarından, Bolzano mahkemesi tarafından "Terör eylemi planı yapma" iddiasıyla 12 yıl hapis cezasına çarptırılan Ensar El İslam'ın kurucusu ve eski lideri Molla Necmettin Fatih Krekar'ın iadesini istedi.

Krekar'ın avukatı, İtalya'nın Bolzano mahkemesi tarafından verilen kararı kabul etmediklerini, müvekkilinin kendisini savunmasına fırsat tanınmadığını söyledi.

Molla Krekar da konu ile ilgili daha önce yaptığı açıklamada, "Terör eylemi planı yapma" iddialarının gerçek dışı olduğunu, Kürdistan bölgesinde laikliğin kaldırılarak yerine şeriat getirilmesini istediği için cezalandırıldığını söylemişti.

Dün Norveç makamları tarafından bir kez daha gözaltına alınan Krekar'ın, ailesi ile vedalaştığı ve "Yaşasın İslam, İslam tüm dünyayay yayılacak" sloganları attığı görüldü.

Norveç'in Molla Krekar'ı İtalya'ya iade girişimi daha önce de yaşanmıştı. Norveç, 2003 yılında Molla Krekar'ı "ulusal güvenliğe yönelik bir tehdit" olarak görmüş ve Irak'a iadesi için kovuşturma işlemlerini başlatmıştı. İade işlemi, Irak'ta idam cezası bulunduğu için engellenmişti.

Irak Kürdistanında etkin olan ve bölgede faaliyet yapması yasaklanan Ensar'ül İslam'ın yetkilileri, Kürdistan yönetimince 2002 yılında tasfiye edilmişti. Örgütün kampları ise bizzat Talabani'nin adamları tarafından verilen bilgiler doğrultusunda ABD jetleri ve füzelerinin hedefi olmuştu.

Molla Krekar, 1991'den bu yana Norveç'te mülteci statüsüne sahip bulunuyor. Krekar, bu süre zarfında 3 kez suikaste uğradı.

Molla Krekar'ın kurucusu olduğu Ensar El İslam, ABD dahil çeşitli ülkelerin terörist örgüt listesinde yer alıyor. Molla Krekar, 2002 Eylül'ünde, Amsterdam havaalanında tutuklanmıştı. Norveç 2007 yılında Molla Krekar'ı Amerika'ya iaede etme kararı almış fakat son anda yapılan hukuki bir itirazla iade durdurulmuştu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler