​Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daveti üzerine Rusya'yı ziyaret edecek.

Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA tarafından verilen haberde, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Rusya'yı ziyaret edeceği ve Putin'le bir araya geleceği duyuruldu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, geçen yıl Mayıs ayında yaptığı Kuzey Kore ziyareti sırasında Putin'in mektubunu Kim'e ileterek, kendisini Rusya'ya davet etmişti.

Kuzey Kore'de 11 Nisan'da 14. Yüksek Halk Meclisi'nin Birinci Toplantısı düzenlenmiş ve Kim Jong-un Devlet İşleri Komisyonu Başkanı olarak seçilmişti. Kuzey Kore anayasasında Haziran 2016'da yapılan değişikliğe göre, Devlet İşleri Komisyonu Başkanı ülkenin en yüksek lideri olarak kabul ediliyor.

Söz konusu Rusya ziyareti, Kim Jong-un'un Devlet İşleri Komisyonu Başkanlığı'na seçilmesinden sonraki ilk yurtdışı ziyareti olacak. İki lider, Kim'in 2011 yılında göreve gelmesinin ardından ilk kez görüşecek.

İki liderin görüşmesinin yeri ve tarihi hakkında ise henüz bir açıklama yapılmadı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler