Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası yürürlüğe girdi. Libya'dan yapılan açıklamada, anlaşmadan asla geri adım atmayacaklarını vurguladı.

İstanbul'da 27 Kasım'da imzalanan, Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası, Resmi Gazete 'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi.

Libya Temsilciler Meclisi'nden yapılan açıklamada, Türkiye ile imzalanan Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası ve Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasını desteklediklerini açıkladı.

Anlaşmayla ilgili Yunanistan, Rum yönetimi, Mısır ve siyonist işgal rejiminden peş peşe açıklamalar gelirken, Libya Temsilciler Meclisi Vekilleri yaptıkları açıklamada, Türkiye ile Libya arasında yapılan anlaşmadan asla geri adım atmayacaklarını belirtti.

Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakat zaptı Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de kıyı komşusu olan bir ülkeyle bölgedeki stratejik haklarını korumak amacıyla imzaladığı ilk Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırlandırma anlaşması olma niteliği taşıyor. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler